Fast delivery within 72 Hours
Wago 711-171
Transformer terminal block, 711 Series, CAGE CLAMP®Connecting conductors is quick and easy with this transformer terminal block (item number 711-171). Conductors should only be connected to this trans…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Transformer terminal block, 711 Series, CAGE CLAMP®Connecting conductors is quick and easy with this transformer terminal block (item number 711-171). Conductors should only be connected to this transformer terminal block if their strip length is between 9 and 10 mm . Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our CAGE CLAMP® connection offers a safe and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Rated current | 25 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Width | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Height | 35 mm / 1.378 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.065 MJ |
| Weight | 3.2 g |
Commercial data
| Product Group | 10 (Transformer Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918819282 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
| End of Sale | 2024-12-31 |
| End of Production | 2025-10-01 |
| End of Delivery | 2025-11-28 |
| End of Service and Repair | 2026-12-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-10 |
| ETIM 9.0 | EC000398 |
| ETIM 10.0 | EC000398 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.