Fast delivery within 72 Hours
Wago 711-131
Transformer terminal block, 711 Series, CAGE CLAMP®Connect conductors quickly and securely with this transformer terminal block (item number 711-131). Ensure that the strip lengths are between 9 and 1…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Transformer terminal block, 711 Series, CAGE CLAMP®Connect conductors quickly and securely with this transformer terminal block (item number 711-131). Ensure that the strip lengths are between 9 and 10 mm when connecting conductors to this transformer terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a proven and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The item’s dimensions are (7.5 x 35 x 23.5) mm (width x height x depth).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Rated current | 25 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Width | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Height | 35 mm / 1.378 inches |
| Depth | 23.5 mm / 0.925 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.065 MJ |
| Weight | 3.2 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918819251 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
| End of Sale | 2024-12-31 |
| End of Production | 2025-10-01 |
| End of Delivery | 2025-11-28 |
| End of Service and Repair | 2026-12-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-10 |
| ETIM 9.0 | EC000398 |
| ETIM 10.0 | EC000398 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.