Fast delivery within 72 Hours
Wago 709-310
B-type test plug module; modular; suitable for all WAGO 282 Series rail-mounted terminal blocks with jumper slots; 6,00 mm²; gray 709-310
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
B-type test plug module; modular; suitable for all WAGO 282 Series rail-mounted terminal blocks with jumper slots; 6,00 mm²; gray 709-310
Specification
Notes
| Safety Information | These test plugs are not suitable for Ex e applications. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 800 V |
|---|---|
| Test current | 32 A |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 mm / 0.47 inches |
| Pole number | 1 |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Module width | 8 mm / 0.315 inches |
Mechanical data
| Marking level | Side marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.064 MJ |
| Weight | 4.9 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454267773 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 709-310” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.