Fast delivery within 72 Hours
Wago 709-169
Cover carrier; Type 3; incl. fixing/retaining screws and knurled nut; suitable for 279 to 282 and 880 Series rail-mounted terminal blocks; suitable for 264 Series miniature rail-mounted terminal block…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover carrier; Type 3; incl. fixing/retaining screws and knurled nut; suitable for 279 to 282 and 880 Series rail-mounted terminal blocks; suitable for 264 Series miniature rail-mounted terminal blocks; suitable for 270 Series sensor and actuator terminal blocks; gray 709-169
Specification
Technical data
| Mounting type | DIN-35 rail, DIN-35 rail |
|---|
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Height | 133 mm / 5.236 inches |
| Height from upper-edge of DIN-rail | 73.6 mm / 2.898 inch |
| Depth | 128.3 mm / 5.051 inch |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 0.757 MJ |
| Weight | 27.7 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143428583 |
| Customs tariff number | 39169010900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 709-169” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.