Fast delivery within 72 Hours
Wago 706-5030/300-200
System cable; for GE Fanuc 9030; 16 digital inputs or outputs; Length: 2 m; Conductor cross-section: 0.14 mm² 706-5030/300-200
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
System cable; for GE Fanuc 9030; 16 digital inputs or outputs; Length: 2 m; Conductor cross-section: 0.14 mm² 706-5030/300-200
Specification
Notes
| Note | When using more than 10 wires, the maximum current per wire must be reduced to 0.7 A. |
|---|
Electrical data
| Inputs/outputs | 16 digital inputs or outputs |
|---|---|
| Operating voltage | ≤ 35 VAC/VDC |
| Current per wire (max.) | 1 A |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL655, IC693 MDL753 |
|---|---|
| GE Fanuc RX3i | IC694 MDL655, IC694 MDL753 |
Connection data
| Cable type | LiYY |
|---|---|
| Color code | per DIN VDE 47100 |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
| Wire cross-section | 0.14 mm² |
Connection data - Connection 2
| Connector | GeFanuc IC 693 ACC 316 |
|---|---|
| Pole number | 24 |
| Connection type | System |
| Wire cross-section | 0.14 mm² |
Physical data
| Cable length | 2 m |
|---|
Material data
| Weight | 228 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4055143985994 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000237 |
| ETIM 10.0 | EC000237 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 706-5030/300-200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.