Fast delivery within 72 Hours
Wago 706-2200/700-100
System cable; for Siemens ET200SP; 8 digital inputs or outputs; Length: 1 m; Conductor cross-section: 0.14 mm² 706-2200/700-100
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
System cable; for Siemens ET200SP; 8 digital inputs or outputs; Length: 1 m; Conductor cross-section: 0.14 mm² 706-2200/700-100
Specification
Notes
| Note | When using more than 10 wires, the maximum current per wire must be reduced to 0.7 A. |
|---|
Electrical data
| Inputs/outputs | 8 digital inputs or outputs |
|---|---|
| Operating voltage | ≤ 35 VAC/VDC |
| Current per wire (max.) | 1 A |
Compatibility - Siemens
| Siemens ET200SP | 6ES7 131-6BF01-0BA0, 6ES7 131-6BF01-2BA0, 6ES7 131-6BF00-0CA0, 6ES7 131-6BF00-2CA0, 6ES7 131-6BF00-0DA0, 6ES7 131-6BF01-0AA0, 6ES7 131-6BF01-2AA0, 6ES7 131-6BF61-0AA0, 6ES7 132-6BF01-0BA0, 6ES7 132-6BF00-0CA0, 6ES7 132-6BF01-0AA0 |
|---|
Connection data
| Cable type | LiYY |
|---|---|
| Color code | per DIN VDE 47100 |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
| Wire cross-section | 0.14 mm² |
Connection data - Connection 2
| Connector | Pluggable connector per DIN 41651; female connector |
|---|---|
| Pole number | 10 |
| Connection type | System |
| Wire cross-section | 0.14 mm² |
Physical data
| Cable length | 1 m |
|---|
Material data
| Weight | 64 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4066966086812 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000237 |
| ETIM 10.0 | EC000237 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 706-2200/700-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.