Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-5013
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 10-pole; 8-channel relay output; 1 changeover contact; Triple-deck PCB terminal blocks; with manual operation; in…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 10-pole; 8-channel relay output; 1 changeover contact; Triple-deck PCB terminal blocks; with manual operation; in mounting carrier; 2,50 mm² 704-5013
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel relay output |
|---|---|
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 48 VDC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1250 VA; DC 50 W |
| Mechanical life | 10 x 10⁶ switching operations |
| Status indicator | Green LED (channel), Yellow LED (power supply) |
| Internal fuse | Supply: 1 A; Relay output: - |
| WAGO Basic Relay | 857-152 |
| Specialty functions | With manual operation, with manual operation |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 322-1BF01-0AA0, 6ES7 322-8BF00-0AB0, 6ES7 323-1BH01-0AA0, 6ES7 327-1BH00-0AB0, 6ES7 326-2BF01-0AB0, 6ES7 326-2BF10-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-1500 | 6ES7 522-1BF00-0AB0 |
| Siemens ET200SP | 6ES7 132-6BF00-0CA0, 6ES7 132-6BF01-0AA0, 6ES7 132-6BF01-0BA0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL730, IC693 MDL732 |
|---|
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 DQ8T(G) |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX DDM 16022 |
| Schneider Modicon Quantum | 140 DDM 390 00 |
| Schneider TSX | TSX DSY 08T2 |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - OB8 |
|---|
Compatibility - Omron
| Omron CJ1W | CJ1W-OD204 |
|---|
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 750 | 750-1502 |
|---|---|
| WAGO I/O System 753 | 753-530 (x1) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 10 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-deck) |
|---|---|
| Pole number | 24 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 737 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Connection type | Power supply |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 75 mm / 2.953 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 65 mm / 2.559 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
|---|---|
| Fire load | 1.178 MJ |
| Weight | 240 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 30 (WAGO France) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4045454980115 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121529 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-5013” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.