Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-4004
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; 16-channel digital input; 2-wire connection; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-40…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; 16-channel digital input; 2-wire connection; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-4004
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 16-channel digital input |
|---|---|
| Circuit type | 2-wire connection |
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VAC/VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 14 mA |
| Peak output current | 0.1 A |
| Switching Voltage, Max. | 30 VDC |
| Internal fuse | 2 A |
| Specialty functions | with optocoupler |
Safety and protection
| Pollution degree | 2 |
|---|
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 313-5BE01-0AB0, 6ES7 313-5BG04-0AB0, 6ES7 313-6BE01-0AB0, 6ES7 313-6BF03-0AB0, 6ES7 313-6CE01-0AB0, 6ES7 313-6CF03-0AB0, 6ES7 314-6BF01-0AB0, 6ES7 314-6BG03-0AB0, 6ES7 314-6CF01-0AB0, 6ES7 314-6CG03-0AB0, 6ES7 321-1BH02-0AA0, 6ES7 321-1BH10-0AA0, 6ES7 321-1BH80-0AA0, 6ES7 321-1BL00-0AA0, 6ES7 321-1BL80-0AA0, 6ES7 321-1BP00-0AA0, 6ES7 323-1BL00-0AA0 |
|---|---|
| Siemens S7-400 | 6ES7 421-1BL01-0AA0 |
| Siemens S7-1500 | 6ES7 511-1CK00-0AB0, 6ES7 512-1CK00-0AB0, 6ES7 521-1BH00-0AA0, 6ES7 521-1BH10-0AA0, 6ES7 521-1BL00-0AB0, 6ES7 521-1BL10-0AA0, 6ES7 521-1BP00-0AA0, 6ES7 523-1BL00-0AA0 |
| Siemens ET200SP | 6ES7 131-6BH01-0BA0, 6ES7 131-6BH01-2BA0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL241, IC693 MDL640, IC693 MDL643, IC693 MDL645, IC693 MDL646, IC693 MDL655 |
|---|
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 DI16(G), TM3 DI16K, TM3 DI32K |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX DDI 1602, BMX DDI 3202K, BMX DDI 6402K, BMX DDM 3202K |
| Schneider Modicon Quantum | 140 DDI 353 00, 140 DDI 364 00, 140 DDM 390 00, 140 DSI 353 00 |
| Schneider TSX | TSX DEY 16FK, TSX DEY 32D2K, TSX DEY 64D2K, TSX DEZ 32D2, TSX DMZ 28DT, TSX DMZ 28DTK, TSX DMZ 64DTK |
| Schneider Twido | TM2 DDI 16DK, TM2 DDI 32DK |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - IQ16, 1769 - IQ16F, 1769 - IQ32, 1769 - IQ32T |
|---|---|
| Rockwell Control Logix | 1756 - IB32 |
Compatibility - Omron
| Omron CJ1W | CJ1W-ID231, CJ1W-ID232, CJ1W-ID261, CJ1W-ID262 |
|---|
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 750 | 750-1400 |
|---|---|
| WAGO I/O System 753 | 753-430 (x2), 753-431 (x2) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Connector | WAGO 736 Series |
|---|---|
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
| Pole number | 32 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Connector | WAGO 736 Series |
|---|---|
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
| Pole number | 4 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 4
| Connector | WAGO 736 Series |
|---|---|
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
| Pole number | 6 |
| Connection type | Power supply |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 134 mm / 5.28 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.13 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 50 mm / 1.97 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.391 MJ |
|---|---|
| Weight | 280 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 30 (WAGO France) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4050821216414 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-4004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.