Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-2004
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; 16-channel digital input or output; 1-wire connection; in mounting carrier 704-2004
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; 16-channel digital input or output; 1-wire connection; in mounting carrier 704-2004
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 16-channel digital input or output |
|---|---|
| Circuit type | 1-wire connection, 1-cond. connection |
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Current consumption (status indication) | 5 mA |
| Total current | 2 A |
| Limiting continuous current | 1 A |
| Status indicator | Green LED (channel), Yellow LED (power supply) |
| Internal fuse | 2 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 313-5BE01-0AB0, 6ES7 313-5BG04-0AB0, 6ES7 313-6BE01-0AB0, 6ES7 313-6BF03-0AB0, 6ES7 313-6CE01-0AB0, 6ES7 313-6CF03-0AB0, 6ES7 314-6BF01-0AB0, 6ES7 314-6BG03-0AB0, 6ES7 314-6CF01-0AB0, 6ES7 314-6CG03-0AB0, 6ES7 321-1BH02-0AA0, 6ES7 321-1BH10-0AA0, 6ES7 321-1BH80-0AA0, 6ES7 321-1BL00-0AA0, 6ES7 321-1BL80-0AA0, 6ES7 321-1BP00-0AA0, 6ES7 321-7BH01-0AB0, 6ES7 321-7BH80-0AA0, 6ES7 322-1BH01-0AA0, 6ES7 322-1BH10-0AA0, 6ES7 322-1BH80-0AA0, 6ES7 322-1BL00-0AA0, 6ES7 322-1BP00-0AA0, 6ES7 322-1EH01-0AA0, 6ES7 322-8BH01/8BH10-0AB0, 6ES7 323-1BL00-0AA0, 6ES7 326-1BK01-0AB0, 6ES7 326-1RF00-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-400 | 6ES7 421-1BL01-0AA0, 6ES7 421-7BH01-0AB0, 6ES7 422-1BL00-0AA0, 6ES7 422-7BL00-0AB0 |
| Siemens S7-1500 | 6ES7 511-1CK00-0AB0, 6ES7 512-1CK00-0AB0, 6ES7 521-1BH00-0AA0, 6ES7 521-1BH10-0AA0, 6ES7 521-1BL00-0AB0, 6ES7 521-1BL10-0AA0, 6ES7 521-1BP00-0AA0, 6ES7 522-1BH00-0AB0, 6ES7 522-1BH01-0AB0, 6ES7 522-1BH10-0AA0, 6ES7 522-1BL00-0AB0, 6ES7 522-1BL01-0AB0, 6ES7 522-1BL10-0AA0, 6ES7 522-1BP00-0AA0, 6ES7 523-1BL00-0AA0, 6ES7 526-1BH00-0AB0 |
| Siemens ET200SP | 6ES7 131-6BH01-0BA0, 6ES7 131-6BH01-2BA0, 6ES7 132-6BH00-0AA0, 6ES7 132-6BH00-2AA0, 6ES7 132-6BH01-0BA0, 6ES7 132-6BH01-2BA0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL241, IC693 MDL640, IC693 MDL643, IC693 MDL645, IC693 MDL646, IC693 MDL655, IC693 MDL740, IC693 MDL742, IC693 MDL753 |
|---|---|
| GE Fanuc RX3i | IC694 MDL655, IC694 MDL753 |
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 DI16(G), TM3 DI16K, TM3 DI32K, TM3 DQ16T(G), TM3 DQ16TK, TM3 DQ32TK |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX DDI 1602, BMX DDI 3202K, BMX DDI 6402K, BMX DDO 1602, BMX DDO 3202K, BMX DDO 6402K, BMX DDM 3202K |
| Schneider Modicon Quantum | 140 DDI 353 00, 140 DDI 364 00, 140 DDO 353 00, 140 DDO 353 01, 140 DDO 364 00, 140 DDM 390 00, 140 DSI 353 00, 140 DVO 853 00 |
| Schneider TSX | TSX DEY 16D2, TSX DEY 16FK, TSX DEY 32D2K, TSX DEY 64D2K, TSX DMY 28FK, TSX DMY 28RFK, TSX DSY 16T2, TSX DSY 32T2K, TSX DSY 64T2K, TSX DMZ 28DT, TSX DMZ 28DTK, TSX DMZ 64DTK, TSX DSZ 32T2, TSX DEZ 12D2K, TSX DEZ 32D2 |
| Schneider Twido | TM2 DDI 16DK, TM2 DDI 32DK, TM2 DDO 16TK, TM2 DDO 32TK |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - IQ16, 1769 - IQ16F, 1769 - IQ32, 1769 - IQ32T, 1769 - OB16, 1769 - OB16P, 1769 - OB32, 1769 - OB32T |
|---|---|
| Rockwell Control Logix | 1756 - IB16I, 1756 - IB16ISOE, 1756 - IB32, 1756 - OB16E, 1756 - OB16I, 1756 - OB16IS, 1756 - OB32 |
Compatibility - Omron
| Omron CJ1W | CJ1W-ID211, CJ1W-ID231, CJ1W-ID232, CJ1W-ID261, CJ1W-ID262, CJ1W-IDP01, CJ1W-INT01, CJ1W-MD232, CJ1W-OD212, CJ1W-OD232, CJ1W-OD262 |
|---|
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 750 | 750-1400, 750-1500, 750-1502 |
|---|---|
| WAGO I/O System 753 | 753-430 (x2), 753-431 (x2), 753-530 (x2) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 16 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 6 |
| Connection type | Power supply |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 55 mm / 2.165 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 50 mm / 1.969 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.192 MJ |
|---|---|
| Weight | 80 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 30 (WAGO France) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4050821161998 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-2004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.