Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4035
Field-wiring terminal block, 294 Series, whiteConnecting conductors is quick and easy with this field-wiring terminal block (item number 294-4035). Strip lengths must be between 8 and 9 mm when conne…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, whiteConnecting conductors is quick and easy with this field-wiring terminal block (item number 294-4035). Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this field-wiring terminal block. Featuring four conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®, this connector is highly versatile. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. Our reliable PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The item’s dimensions are (50 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). This field-wiring terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm² depending on the conductor type.The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 25 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 5 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | DA+ DA- L ⏚ N |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.301 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 15.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 250 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097747 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | c1f13874-1cd1-42e6-8899-6698a3507208 |
| SCIP notification number (Belgium) | 692d6a3d-659a-46d1-9125-4cede034225d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 57256c89-0a18-422e-9341-5d24592c93f9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 58aa0343-72ab-4eea-81d3-a5ef30a7776b |
| SCIP notification number (Denmark) | 0f29f624-4727-4c95-be90-e0817f875b8e |
| SCIP notification number (Finland) | c3e0da23-526d-4a48-87c3-7cdc2f7de523 |
| SCIP notification number (France) | 919a36dc-1231-4f1f-889a-fdca038700ff |
| SCIP notification number (Germany) | 3bd8ca93-db13-4fa2-8851-fdb90ba5104c |
| SCIP notification number (Hungary) | 03e1486c-faef-4613-a856-7970496e18b7 |
| SCIP notification number (Italy) | 7eb8ca11-8e37-41cc-8304-10f88f461c08 |
| SCIP notification number (Netherlands) | aae3c4ae-14b1-4319-9c7c-d2e41d2952dc |
| SCIP notification number (Poland) | 1582a7d8-8224-4f49-88a5-6672b2d8dd3c |
| SCIP notification number (Romania) | 74d5b8e7-30a0-4568-ab40-897c54a2b883 |
| SCIP notification number (Sweden) | a313da52-3046-493d-aa91-ee5f67d25f93 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.