Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4024
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonConnect conductors quickly and safely with this field-wiring terminal block (item number 294-4024). Conductors should only be connected to this fiel…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonConnect conductors quickly and safely with this field-wiring terminal block (item number 294-4024). Conductors should only be connected to this field-wiring terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . Featuring four conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®, this product is highly versatile. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, boasting a key feature: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing faster and easier conductor clamping. Dimensions: (40 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this field-wiring terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 20 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 4 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | 1/L´-2/L-⏚-N |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.24 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 12.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097716 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | b34f1d93-4a70-41d0-8204-ebb807c00187 |
| SCIP notification number (Belgium) | 93a74499-4be6-4c45-a1a5-ae803836c67a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 85f4f640-4b6d-4d2f-9070-c56477efbd19 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e0bf03a7-92d6-4116-a778-f5b315d3fcb0 |
| SCIP notification number (Denmark) | 5fae569f-164d-4b88-ab5d-66a3fba3832e |
| SCIP notification number (Finland) | 1630360e-ae1e-4154-8263-1044289f37f5 |
| SCIP notification number (France) | 2723dbd9-d84a-47dd-8a50-7491d784915b |
| SCIP notification number (Germany) | 3d81d918-94ed-415e-9f32-bb8749c0a942 |
| SCIP notification number (Hungary) | 2e005882-b86a-4964-adb7-2115105b805c |
| SCIP notification number (Italy) | c3e478bd-eb96-43d4-af30-7a9dc53f9df1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 10aedf9b-2efc-4b3f-ba94-ecca334db5ea |
| SCIP notification number (Poland) | 459e2d0b-8d87-4bc5-96c1-0079e6e3614f |
| SCIP notification number (Romania) | 7fe95759-93fc-4e12-9787-46e52cb9b1bf |
| SCIP notification number (Sweden) | ec154218-5a7e-4f85-b66c-736e50cb140b |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.