Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4015
Field-wiring terminal block, 294 Series, Push-inConnecting conductors is quick and easy with this field-wiring terminal block (item number 294-4015). Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, Push-inConnecting conductors is quick and easy with this field-wiring terminal block (item number 294-4015). Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this field-wiring terminal block. This product features four conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be inserted without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Our reliable PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The dimensions are (50 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this field-wiring terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 25 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 5 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | L3-L2-L1-⏚-N |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.301 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 15.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 250 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097686 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | bcf1d540-c305-4720-a52c-73e1f47d1847 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7465836c-eac0-4e70-a101-d3069de8ecb9 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4b38bd2f-8e72-45b6-86ac-761b845a958b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ffd52c14-fc37-47ae-a803-aeb5f46a18b9 |
| SCIP notification number (Denmark) | 93985463-4d5e-4b11-a460-7b85c15a7a1b |
| SCIP notification number (Finland) | 6bf8223c-d7d9-466d-829c-8208c3059dcf |
| SCIP notification number (France) | 6ac9afc8-ef64-4e6b-bb8a-9368fdb37dfa |
| SCIP notification number (Germany) | 58820f9f-d094-4a13-8036-5bd1e92beb49 |
| SCIP notification number (Hungary) | 322d988a-0aaf-48e5-a55e-2e7689877fdf |
| SCIP notification number (Italy) | 66d98d15-9da9-4988-ab51-812f1a201a05 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f43a7499-b456-4969-8f7a-74ade24e508c |
| SCIP notification number (Poland) | 3ec50e88-7e80-44b9-82b3-e73d2a439c12 |
| SCIP notification number (Romania) | 0fd7d7e4-e694-4f91-9bd9-49135bf7023e |
| SCIP notification number (Sweden) | 04ccad53-585f-45b4-b1ca-ccbe4764f197 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.