Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4013
Field-wiring terminal block, 294 Series, whiteOur field-wiring terminal block (item number 294-4013) is designed for seamless electrical installations. Conductors should only be connected to this fiel…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, whiteOur field-wiring terminal block (item number 294-4013) is designed for seamless electrical installations. Conductors should only be connected to this field-wiring terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . This product features four conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP® and PUSH WIRE®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Our PUSH WIRE® connection is the simple and reliable method for connecting solid conductors. The dimensions are (30 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this field-wiring terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 15 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | N-⏚-L |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.182 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 9.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097662 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | bfdb4a4d-aa59-4e30-9877-a3ef4ba37159 |
| SCIP notification number (Belgium) | 2aca42d8-eef2-42dc-9c4e-bed282731fee |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d63feab6-f099-4a58-a06d-2d8146affc08 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f623570c-2df4-4415-8bf1-11c68b3118bb |
| SCIP notification number (Denmark) | b3282cb5-0e0d-4475-bddf-cf66a2a0d747 |
| SCIP notification number (Finland) | 4f27e650-2e58-4e50-9cc3-1ec222b98207 |
| SCIP notification number (France) | 1e4ee6cd-a4ce-43a7-ada4-30f00f54592a |
| SCIP notification number (Germany) | aa42ccb7-d773-45cd-880d-be327efffa64 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0217fc7b-fa6a-4991-b873-7f429885e0ae |
| SCIP notification number (Italy) | 27cc60d0-4200-41d5-9a0c-83c27207219a |
| SCIP notification number (Netherlands) | d11dd1c9-c455-4156-905b-985c7fa7429b |
| SCIP notification number (Poland) | 5dcc4099-41df-4cb0-8044-871eed73dd29 |
| SCIP notification number (Romania) | cc3f613c-c31e-4447-8dce-d20fccd23248 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8420b400-62a4-4a57-a1c7-5f9a4f0f9570 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.