Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4007
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonThis field-wiring terminal block (item number 294-4007) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonThis field-wiring terminal block (item number 294-4007) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this field-wiring terminal block. Featuring four conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®, this connector delivers reliable performance. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. Our reliable PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The item’s dimensions are (70 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this field-wiring terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 35 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 7 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 70 mm / 2.756 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | plain |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.417 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 21.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 200 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097648 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 1741b153-5fb8-4a8a-9cbc-50864c9b27f6 |
| SCIP notification number (Belgium) | 540cb780-ccae-41a0-a7da-cd1991cb82f7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2fe5c944-1e83-4a08-8dd7-8baa16e12bcc |
| SCIP notification number (Czech Republic) | dc655a17-98bb-4289-96a4-3a5cbf56168f |
| SCIP notification number (Denmark) | 3bb8894d-f971-4d61-b74a-ad6cbf61ecd7 |
| SCIP notification number (Finland) | 10ecba2a-5f0f-40e2-aa51-1f15666c5b75 |
| SCIP notification number (France) | abb5d30a-3f37-486b-a65f-90897f5384b8 |
| SCIP notification number (Germany) | 73a4b910-a50e-4f3d-bab3-bc8989b68224 |
| SCIP notification number (Hungary) | e390dd3b-3631-4e54-8be0-eb8d22cc5cb4 |
| SCIP notification number (Italy) | 687d8f9b-afb0-4f9d-a02f-1eadf448d217 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 94ebb6e2-b720-4b14-94fc-c3f6f9b4195e |
| SCIP notification number (Poland) | 4bd8dd64-279a-4d96-86ce-c1e3a1b2e23c |
| SCIP notification number (Romania) | dca54e23-a2ce-46f7-aabb-23da9e05f432 |
| SCIP notification number (Sweden) | 758c9658-aa15-4a2c-af7b-64186dc95f97 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.