Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4004
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonOur field-wiring terminal block (item number 294-4004) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonOur field-wiring terminal block (item number 294-4004) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this field-wiring terminal block. Featuring four conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®, this connector delivers reliable performance. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, featuring a winning design: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing you to clamp the conductor in place more quickly and easily. The dimensions are (40 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this field-wiring terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 20 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 4 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | plain |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.24 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 12.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097617 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 8585e2e3-19e6-4051-9d1f-cb9c191e6239 |
| SCIP notification number (Belgium) | 740f220c-b6ee-4247-8982-2ba81ec6507f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9cd3e8d5-8268-45be-95f2-982c50669f09 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8b23df1e-8e90-4a3f-82f6-6c4863dc4213 |
| SCIP notification number (Denmark) | f35718c4-d1d1-4a78-8b1b-c5d39c727396 |
| SCIP notification number (Finland) | a31726a7-ceac-4654-ac0b-f38adab083aa |
| SCIP notification number (France) | 85f48f57-d972-4738-b6d7-1e6d40053b14 |
| SCIP notification number (Germany) | 459a8b10-6717-4cc7-bca0-29057eb8a3bb |
| SCIP notification number (Hungary) | cab4e0fa-c5ff-4534-80c6-b3c79457bdf0 |
| SCIP notification number (Italy) | cb75f76a-4f0f-41f4-b39a-7388f92a9f54 |
| SCIP notification number (Netherlands) | bbb54322-e661-4fe6-aa9a-d708d69fac57 |
| SCIP notification number (Poland) | bc8bafc9-8ef4-4096-8a97-cfc17b5891cc |
| SCIP notification number (Romania) | 8edeca43-83ac-43a8-a968-42c3c5830b23 |
| SCIP notification number (Sweden) | dd4e2b89-f19e-406b-b440-59af7a67ab8b |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.