Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4003
Field-wiring terminal block, 294 Series, with 10 mm pin spacingConnecting conductors is quick and easy with this field-wiring terminal block (item number 294-4003). Strip lengths must be between 8 and…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, with 10 mm pin spacingConnecting conductors is quick and easy with this field-wiring terminal block (item number 294-4003). Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this field-wiring terminal block. Featuring four conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®, this connector is highly versatile. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. Our trusted PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. Dimensions: (30 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). This field-wiring terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm² depending on the conductor type.The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 15 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | plain |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.182 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 9.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097600 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | edcb4cfc-7b5e-4a92-9cce-28b1fd4dc31c |
| SCIP notification number (Belgium) | 22a14573-26b9-4966-a6bd-9dddffd41993 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1153eca4-53f2-41aa-b4af-6d173632d827 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 03835d69-9527-410e-97cd-2284ba6347a4 |
| SCIP notification number (Denmark) | 42216c2a-3826-4a21-95f3-410751d297f9 |
| SCIP notification number (Finland) | 3bbb526a-f22c-40c6-b7ad-b3b481401305 |
| SCIP notification number (France) | 295e44fc-9542-4585-8b1a-98c73acf9334 |
| SCIP notification number (Germany) | 00af5827-fa0d-4718-80d9-d43305f33f4a |
| SCIP notification number (Hungary) | 08d68e75-266b-496e-8f2f-a4555a880eda |
| SCIP notification number (Italy) | 482cfc28-e43e-4b66-a57b-e903a0c8238c |
| SCIP notification number (Netherlands) | 625810bb-e859-482f-b2c3-ebea01c02441 |
| SCIP notification number (Poland) | f5b7fa4f-f5ca-4a3b-be3d-94a6532dac93 |
| SCIP notification number (Romania) | 09158877-0edf-41fc-8987-35d11b9d8ab4 |
| SCIP notification number (Sweden) | a8f572d6-5168-4f2a-9f71-34d70e2cfd91 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.