Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-4002
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonThis field-wiring terminal block (item number 294-4002) is designed for easy and secure connections. Conductors should only be connected to this fie…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 294 Series, push-buttonThis field-wiring terminal block (item number 294-4002) is designed for easy and secure connections. Conductors should only be connected to this field-wiring terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . This product incorporates four conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP® and PUSH WIRE®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Our reliable PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. Dimensions: (20 x 17 x 27.3) mm (width x height x depth). This field-wiring terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm² depending on the conductor type.The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Connection points |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
|---|---|
| Ratings (note) | Connection points |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 10 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 4 |
| PE function | without PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 2 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Marking | plain |
|---|---|
| Mounting type | without snap-in mounting feet |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.121 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 6.1 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1000 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821097594 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | b58bcb0f-fe0a-4f4a-be57-ca62ec4ddcc2 |
| SCIP notification number (Belgium) | 3d883f5c-09c6-432c-bc5f-1093b6039b27 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f5ece1be-eed7-4767-a42f-86dd7559c564 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ed9956a2-0d63-4556-af75-fcb290c468a3 |
| SCIP notification number (Denmark) | 0dae9b4c-41a2-4be3-97c2-5cc1c2fdd03d |
| SCIP notification number (Finland) | 9ac77f7c-6edb-4e76-a2ff-cdaebdf962c6 |
| SCIP notification number (France) | f4bb6457-d345-4079-be69-14052b68d6cb |
| SCIP notification number (Germany) | bc3eabbd-051f-4d5a-8985-d698d264ebb9 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3ca30147-74bc-4761-a282-7339cff7ddb2 |
| SCIP notification number (Italy) | fd1acc40-2dfa-486f-bac5-b4e58175bb5f |
| SCIP notification number (Netherlands) | fb85d645-ca2b-4ebe-8d25-8c7e89cba1aa |
| SCIP notification number (Poland) | 4890ad41-7d01-48b1-b2e2-ca41c2322f57 |
| SCIP notification number (Romania) | 051cbfa2-251e-4085-bb5c-5079f5cd13f5 |
| SCIP notification number (Sweden) | 67ebf2ad-057e-47dd-abb9-0f1d225882cf |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.