Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-965
Short description:Compatible on the field side with the 789-620, 789-621 and 789-622 Current SensorsRequired terminal assignment:2: + Supply7: – Supply4: D+5: D-
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:Compatible on the field side with the 789-620, 789-621 and 789-622 Current SensorsRequired terminal assignment:2: + Supply7: – Supply4: D+5: D-
Specification
Electrical data
| Nominal current | 1.5 A |
|---|---|
| Insulation resistance | ≥ 500 MΩ |
Safety and protection
| Dielectric strength (contact/contact) (AC, 1 min) | 0.5 kV<sub>eff</sub> |
|---|
Connection data
| Mating cycles | 500 |
|---|---|
| Connection cable | RJ-45 cable assembly (recommended: UTP) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | 2 x Shielded RJ-45 |
|---|---|
| Pole number 1 | 8 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 8 |
| Connection type | Clamping units 2, 7 |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Connection type | Clamping units 4, 5 |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 745 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 58 mm / 2.283 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 45 mm / 1.772 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
| Mating cycles | 500 |
Material data
| Fire load | 0.756 MJ |
|---|---|
| Weight | 70 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +85 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454830038 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-02 |
| ETIM 9.0 | EC001132 |
| ETIM 10.0 | EC001132 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-965” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.