Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-714
Interface module; HD-Sub-D; Male connector; 15-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-714
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; HD-Sub-D; Male connector; 15-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-714
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 15 mΩ |
| Specialty functions | With shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 / 50 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | HD D-sub male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 15 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-deck) |
|---|---|
| Pole number | 15 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 737 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 35 mm / 1.378 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62 mm / 2.441 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 0.579 MJ |
| Weight | 54.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821279266 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | d7964625-97c3-41f3-b36a-ad3747b4b153 |
| SCIP notification number (Belgium) | 981bf0be-dce0-4acb-bac7-be4608ddcbc3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | caa4594b-9d6b-45e3-9d01-b42e6ff826b3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6025f74d-98f6-4688-8849-89cf42354136 |
| SCIP notification number (Denmark) | 6ae91ee3-ee14-45f2-8ddb-957b35a13722 |
| SCIP notification number (Finland) | 78963c26-611d-49dc-a6b3-e3b2738a9067 |
| SCIP notification number (France) | 8a66027e-8bda-4bee-977e-498d6564db7b |
| SCIP notification number (Germany) | 2f3b8194-1410-429c-a597-f6a3ba300958 |
| SCIP notification number (Hungary) | 596472d6-8e21-4956-84df-cdb916d0d3d6 |
| SCIP notification number (Italy) | 4d23bbb3-e531-4b87-a98d-686f72cbb1b9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | c57105ee-e0bf-4c3a-ad76-adca89165e00 |
| SCIP notification number (Poland) | e8cbc03e-7266-450c-9351-d18597502e93 |
| SCIP notification number (Romania) | 038d858b-9c42-4b03-a2fd-1813d72d5fbf |
| SCIP notification number (Sweden) | f2e70c06-f0cc-4286-815e-eeee6dc42c3e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-714” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.