Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-445
Interface module; with solder pin; Male connector; 9-pole; Mating connector with solder connection; Vertical mounting; PCB terminal blocks, double-row; with mounting feet; 2,50 mm² 289-445
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; with solder pin; Male connector; 9-pole; Mating connector with solder connection; Vertical mounting; PCB terminal blocks, double-row; with mounting feet; 2,50 mm² 289-445
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 30 VAC; ≤ 50 VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 30 mΩ |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
| Insulation type | Basic insulation |
Connection data
| Performance level | 2 / 200 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 9 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-row) |
|---|---|
| Pole number | 9 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 38 mm / 1.496 inches |
|---|---|
| Height | 63.5 mm / 2.5 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 19 mm / 0.748 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | PCB with mounting feet |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 0.056 MJ |
| Weight | 24.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454367107 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | f6f34124-5997-4bb6-88cb-79a4ea0d10c1 |
| SCIP notification number (Belgium) | dc3fac1c-474a-433e-9cd1-9f7975dfe386 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8425726f-12d2-41d2-9a80-1cc6b1e5f065 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 340c1a7e-0ebb-4888-b6f5-bf608ed6087d |
| SCIP notification number (Denmark) | c49092f0-5d30-4da8-9899-aa4a424a7211 |
| SCIP notification number (Finland) | 008676ad-47b0-422c-adb2-3577ac7e7a96 |
| SCIP notification number (France) | 235af48a-fad9-4e4b-aaeb-70f2e2e6e263 |
| SCIP notification number (Germany) | 242f2721-9f4e-42c8-8906-3342d83893dd |
| SCIP notification number (Hungary) | 611c15b2-4a1a-437f-86e4-00ba7f72c599 |
| SCIP notification number (Italy) | 9574028a-336b-4d6d-a799-9bda0cef6376 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f1ab783c-f94a-4563-8e8f-6cb329511767 |
| SCIP notification number (Poland) | 018b6a92-3b87-4572-8e3b-75ba6f269d35 |
| SCIP notification number (Romania) | c7b81add-4814-496d-9a18-5a9c6295321f |
| SCIP notification number (Sweden) | f4611b51-97c4-428b-a913-efd74126e58c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-445” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.