Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-404
Interface module; Pluggable connector per DIN 41651; 20-pole; PCB terminal blocks, double-row; with mounting feet; 2,50 mm² 289-404
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; Pluggable connector per DIN 41651; 20-pole; PCB terminal blocks, double-row; with mounting feet; 2,50 mm² 289-404
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 30 VAC; ≤ 50 VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
| Insulation type | Basic insulation |
Connection data
| Performance level | 3 / 50 mating cycles |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-row) |
|---|---|
| Pole number | 20 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 66.5 mm / 2.618 inches |
|---|---|
| Height | 63.5 mm / 2.5 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28 mm / 1.102 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | PCB with mounting feet |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 0.056 MJ |
| Weight | 40 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454783112 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-404” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.