Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-196
Features:Interface module with RJ-45 connector for ETHERNETPassive PoE-injectorFor up to 100 Mbit/s, Cat. 5Cabinet wiring with preassembled RJ-45-patch cabels
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Interface module with RJ-45 connector for ETHERNETPassive PoE-injectorFor up to 100 Mbit/s, Cat. 5Cabinet wiring with preassembled RJ-45-patch cabels
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 48 VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1.5 A |
| Insulation resistance | ≥ 500 MΩ |
| Specialty functions | Passive PoE injector, With LED, fuse |
Safety and protection
| Dielectric strength (contact/contact) (AC, 1 min) | 1 kV<sub>eff</sub> |
|---|
Connection data
| Mating cycles | 500 |
|---|---|
| Transmission length (max.) | 100 m |
| Connection cable | Cat. 5 (min.) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | RJ-45 (shielded) |
|---|---|
| Pole number 1 | 8 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 2
| Connector | RJ-45 (shielded) |
|---|---|
| Pole number | 8 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 3
| Pole number | 4 |
|---|---|
| Connection type | Power supply |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 250 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
Physical data
| Width | 20.5 mm / 0.807 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 51 mm / 2.007 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
| Mating cycles | 500 |
Material data
| Fire load | 0.49 MJ |
|---|---|
| Weight | 32 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 5 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143572637 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | f376c5e7-5da9-4959-8614-a4137f985d8b |
| SCIP notification number (Belgium) | 3b0af40e-6699-4025-84a5-56b142f5c5ed |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 015d0074-9f8e-4a57-9d45-46ed4dca8c6e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b1558ea0-2d05-4feb-8a1b-ce0907c5820f |
| SCIP notification number (Denmark) | d42b0300-d9ab-4985-81d4-570db02ac1c0 |
| SCIP notification number (Finland) | 0c232170-2069-4628-a334-09e1def2e3a1 |
| SCIP notification number (France) | a797aab2-465d-49c3-b492-3ea4fe5256e6 |
| SCIP notification number (Germany) | 72bc22c8-59a8-4753-96ab-1b61826e5f84 |
| SCIP notification number (Hungary) | 91bc62d2-4750-4943-9696-f06e91d823f0 |
| SCIP notification number (Italy) | a7b8ca94-e0b7-424f-a7bc-75d16815d5ef |
| SCIP notification number (Netherlands) | 58b5a38e-963e-49d5-83f0-749eac03578e |
| SCIP notification number (Poland) | f7118b7f-34be-48e5-9bd8-450161954b01 |
| SCIP notification number (Romania) | 2491519c-e4d9-47e6-a634-8c52770e1bbe |
| SCIP notification number (Sweden) | e938f251-0163-452c-b986-16f04845bd2e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-196” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.