Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-867
Features:May be used with electronic circuit breakers for 24 and 0 VDC power distribution, as a substitute for rail-mount terminal blocksFour potential groups for four output circuitsSix connection po…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:May be used with electronic circuit breakers for 24 and 0 VDC power distribution, as a substitute for rail-mount terminal blocksFour potential groups for four output circuitsSix connection points per potential group for positive and negative potentialsOn-unit commoned negative potential with optional commoning to adjacent modules via comb-style jumper bar (745-682)Marker carrier is available
Specification
Electrical data
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
|---|---|
| Current per connection (max.) | 10 A |
| Total current per potential (max.) | 10 A |
| Total current 0 V (max.) | 40 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Connection data
| Total number of potentials | 4 |
|---|---|
| Clamping units | 6 |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Connection points |
|---|---|
| Mating direction | 45° |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Negative potential |
|---|---|
| Mating direction 2 | vertical |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 745 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 16 mm² / 24 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 16 mm² / 24 … 6 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Physical data
| Width | 70 mm / 2.756 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 50 mm / 1.969 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Fire load | 1.073 MJ |
|---|---|
| Weight | 136.2 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821889687 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.