Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-837
Potential distribution module; 4 potentials; with 19 connection points each 288-837
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Potential distribution module; 4 potentials; with 19 connection points each 288-837
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 250 VAC/VDC |
|---|---|
| Current per connection (max.) | 12 A |
| Total current per potential (max.) | 32 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
Connection data
| Total number of potentials | 4 |
|---|---|
| Clamping units | 19 |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Power supply |
|---|---|
| Mating direction | 45° |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 745 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Connection points |
|---|---|
| Mating direction 2 | 45° |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 739 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 115 mm / 4.528 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 45 mm / 1.772 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Fire load | 1.193 MJ |
|---|---|
| Weight | 178.2 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 4 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454287092 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-837” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.