Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-512
Relay module; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 23 mm; 2,50 mm²; gray 288-512
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 23 mm; 2,50 mm²; gray 288-512
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|---|
| Note | To protect the relay coils and contacts, inductive loads must be dampened with an effective protection circuit. |
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VAC/VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 18.8 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 0.15 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 14 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA; DC (see load limit curve) |
| Pull-in time (typ.) | 8 ms |
| Drop-out time (typ.) | 3 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 20 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (to adjacent devices of different types) | Basic insulation |
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
| Protection type | IP00 |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 48 mm / 1.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.89 MJ |
| Weight | 47.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 40 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4045454413750 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-512” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.