Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-504
Relay module; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 21 mm; 2,50 mm²; gray 288-504
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 21 mm; 2,50 mm²; gray 288-504
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VAC/VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 22 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 90/10 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 16 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 9 ms |
| Drop-out time (typ.) | 3 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 20.5 mm / 0.807 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 48 mm / 1.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.897 MJ |
| Weight | 40.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143559119 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | c024fba9-4188-4127-bacb-a9f90db96385 |
| SCIP notification number (Belgium) | efae4752-1ab1-4399-8ff6-edd4e73328c4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5d8189a1-9eac-4135-8e14-44b02d721b1d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 50435791-35a5-4f61-a829-f97a4a78c2d3 |
| SCIP notification number (Denmark) | 068cc4a1-be62-46a1-b09b-6c60a73b71a0 |
| SCIP notification number (Finland) | 57b30845-058b-4220-8191-d3f37eb906bc |
| SCIP notification number (France) | 6c4629c1-c311-455c-a333-4484ac7a295b |
| SCIP notification number (Germany) | 0efaaed1-9d6f-460d-985b-4439ed1cd0b4 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4e2d74da-0e17-4710-826a-70dc0806c811 |
| SCIP notification number (Italy) | c04d95da-c90e-43ee-b9a3-d4d89c940b91 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 71ecd37d-daa7-44c9-a7a4-a48acaaa7359 |
| SCIP notification number (Poland) | 2354700b-0086-48c9-ac46-91756ca95906 |
| SCIP notification number (Romania) | 862d41bf-248f-48f6-9b8a-90b50c403935 |
| SCIP notification number (Sweden) | 9a647a66-17ff-4445-a6c5-08118537ed63 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-504” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.