Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-437
Relay module with driven contacts; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; Module width: 19 mm; 2,50 mm² 288-437
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module with driven contacts; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; Module width: 19 mm; 2,50 mm² 288-437
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|---|
| Note | 60 VDC switching voltages and 300 mA currents must not be exceeded for gold-plated basic relays. Higher switching power eventually evaporates the gold layer. |
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -15 … +10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 36 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 10 + Au |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1250 VA |
| Switching capacity | AC-15: 3 A / 250 VAC; DC-13: 2 A / 24 VDC |
| Recommended minimum load | 0.1 V / 1 mA / 1 mW |
| Pull-in time (typ.) | 15 ms |
| Drop-out time (typ.) | 12 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 50 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (load/load circuit) | Functional insulation |
| Insulation type (adjacent devices) | Basic insulation |
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
| Protection type | IP00 |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 19 mm / 0.748 inches |
|---|---|
| Height | 75 mm / 2.953 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 38 mm / 1.496 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | grey |
| Fire load | 0.286 MJ |
| Weight | 44.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, EN 61810-3 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454560133 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 4f82388f-a65a-4d13-bed8-8c5d7aca36d6 |
| SCIP notification number (Belgium) | d6add5fa-15fe-4e7b-90bc-154b269f7afd |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6433260f-b4ad-4437-8111-318c72a09ca8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5c0a9576-65c0-4b60-92b2-f7d40668c96f |
| SCIP notification number (Denmark) | c6050073-ce3f-492b-814d-75c62100d0d9 |
| SCIP notification number (Finland) | 91b5fc7b-98f3-4fb4-a20e-768c52505601 |
| SCIP notification number (France) | a08ee6e6-7857-43cf-8588-6d80932aa743 |
| SCIP notification number (Germany) | 2de327f7-ce61-4b76-8e7d-488e95226e5c |
| SCIP notification number (Hungary) | a4958121-85c7-448c-9745-59f0ed50fb63 |
| SCIP notification number (Italy) | 06be5fd8-52fd-417f-8c7e-3e2ca18327c7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 24ca02ec-87bc-4e55-8223-f9ef43ccbbb5 |
| SCIP notification number (Poland) | e823142b-200a-43b3-92df-37bed738d061 |
| SCIP notification number (Romania) | b25d3de8-f8bc-4f5e-a7cb-108f4266ae69 |
| SCIP notification number (Sweden) | 1102784f-6162-4ee4-8d06-31fade526e08 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-437” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.