Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-414
Relay module with driven contacts; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 4 break and 4 make contacts; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 64 mm; 2,50 mm²; gray 288-414
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module with driven contacts; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 4 break and 4 make contacts; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 64 mm; 2,50 mm²; gray 288-414
Specification
Notes
| Note | If required, a ventilation hole can be made in the cover, reducing the protection type from IP67 to IP30.If an outer contact (20) should weld, then the forced operated inner contact (12) driven by the actuator remains open. The rotating armature remains free to move. The unaffected contact pairs can operate normally, (i. e. their function to make or break remains unaffected).If an inner contact should weld (12) then the movement of the rotating armature is blocked via the operator. Open contacts of all four contact pairs remain open. This arrangement corresponds to conventional, force-guided operation. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VAC/VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -15 … +20 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 26 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of break/switch-off contacts | 4 |
|---|---|
| Number of make/switch-on contacts | 4 |
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 20 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Recommended minimum load | 10 V / 10 mA |
| Pull-in time (typ.) | 18 ms |
| Drop-out time (typ.) | 21 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 10 x 10⁶ switching operations |
| Mechanical force-guided operation | Type B |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1.3 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 256 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 63.5 mm / 2.5 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.802 MJ |
| Weight | 147.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1, EN 61810-1, EN 61810-3, ESTI (SEV): 09.1133, UL 508: E120782, TÜV: 968/EZ 116.02/09 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454192563 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-414” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.