Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-380
Bistable relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 21 mm; 2,50 mm²; gray 288-380
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Bistable relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 21 mm; 2,50 mm²; gray 288-380
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -15 … +20 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 51 mA |
| Functions | Set (closed 11-14 contacts): A1, Reset (closed 11-12 contacts): A2 |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 90/10 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 30 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 10 ms |
| Drop-out time (typ.) | 10 ms |
| Bounce time (typ.) | 6 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 10 x 10³ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 20.5 mm / 0.807 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 48 mm / 1.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.49 MJ |
| Weight | 43.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 75 % (non-condensing) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966422979 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | a5b3ae50-4f44-47f4-95c9-4519509f2abe |
| SCIP notification number (Belgium) | 765615a9-f061-4b0f-a321-ce532a423926 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 15b04e1d-5280-424b-aaf1-e50aadce638a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8cb4fd08-a632-4f45-9e3f-f50d5b96043a |
| SCIP notification number (Denmark) | 6eeb7438-708a-412c-b980-ec3c618a87a5 |
| SCIP notification number (Finland) | 5267cfa2-b733-4762-aab1-e457b89475a5 |
| SCIP notification number (France) | bd03b5da-e060-4cf4-8483-32ed9cec555c |
| SCIP notification number (Germany) | 1af4145a-196a-459e-97d1-a835744862de |
| SCIP notification number (Hungary) | c2761d3f-586f-41f0-8a3c-2dd81381834e |
| SCIP notification number (Italy) | 86e291f0-0375-488d-a188-7873e5c3243b |
| SCIP notification number (Netherlands) | de4b9e41-df30-4bc0-be4f-6a7b10a1fcb6 |
| SCIP notification number (Poland) | 9d3fd4ea-0e20-4daa-92dc-6935748be454 |
| SCIP notification number (Romania) | 14491d47-101e-49d0-986f-cfa55dd12d6a |
| SCIP notification number (Sweden) | 18902426-d3fc-4ede-85b7-333d16575c85 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-380” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.