Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-890
Component module with fuse; for (5 x 20) mm microfuse; Nominal voltage: 24 VAC/DC; gray 286-890
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with fuse; for (5 x 20) mm microfuse; Nominal voltage: 24 VAC/DC; gray 286-890
Specification
Electrical data
| Nominal operating voltage | 24 VAC/VDC |
|---|---|
| Fuse capacity (max.) | 6.3 A |
| Leakage current in case of a blown fuse | 5 mA |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 3 |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.346 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 0.279 MJ |
| Weight | 14.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454376451 |
| Customs tariff number | 85363010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121624 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-16 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-16 |
| ETIM 9.0 | EC000899 |
| ETIM 10.0 | EC000899 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 40aa517a-da4e-4cc2-bf6a-2658ed91aea1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7aebf95f-bf56-4072-bd51-18668de85fe8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d7897013-0ddd-4a8b-938d-a5cbbd7db399 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | cb374b40-2fc2-49bd-b060-0c602ef16236 |
| SCIP notification number (Denmark) | f18d2054-26d6-4e02-9d17-61e12ff26e44 |
| SCIP notification number (Finland) | 9d8f0225-c01a-4d69-b2d3-634875c28910 |
| SCIP notification number (France) | 8a78c84b-beff-4687-a247-0947a94f824d |
| SCIP notification number (Germany) | d1e8b1a4-3292-414f-ba29-22c7a1150597 |
| SCIP notification number (Hungary) | 12a4d881-3449-47d1-b542-950112ddf7dd |
| SCIP notification number (Italy) | b2e9bb72-01e4-43c9-b3d4-cf632aa40592 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 29b56832-979e-49e9-9f91-4aeaf1ea4970 |
| SCIP notification number (Poland) | 902a3f17-1302-458b-b0dd-dbfc8f0227f6 |
| SCIP notification number (Romania) | 54d0b5e3-2823-4631-94e4-494f9664fc7b |
| SCIP notification number (Sweden) | a87e806e-cdbe-4a8f-a74e-c583639b86c4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-890” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.