Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-830
Bridge rectifier module; Input voltage: 24 VAC; with varistor protective circuit; gray 286-830
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Bridge rectifier module; Input voltage: 24 VAC; with varistor protective circuit; gray 286-830
Specification
Electrical data
| Nominal operating voltage | 24 VAC |
|---|---|
| Operating voltage | ≤ 35 VAC |
| Nominal current | 1 A |
| Switch-on capacity | < 2200 µF |
| Specialty functions | with varistor protective circuit |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 0.315 MJ |
| Weight | 21.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454549848 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-04-07-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-04-07-01 |
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0eeb444a-f734-44df-b87e-e101d818615a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2f85f016-c0bd-4538-b224-c47eda8ae1b4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-830” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.