Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-640
Finely adjusting time within these ranges can be made with the trimming potentiometer.St+ is only connected with the function “off-delay with auxiliary voltage.”
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Finely adjusting time within these ranges can be made with the trimming potentiometer.St+ is only connected with the function “off-delay with auxiliary voltage.”
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 24 mA |
| Time range | 0.3 … 3 s, 3 … 12 s, 10 … 100 s, 100 … 800 s |
| Reset time | 100 ms |
| Repeat accuracy | 1 % |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi + Au |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 10 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1250 VA |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 15 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.992 MJ |
| Weight | 34.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821806349 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122329 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-05 |
| ETIM 9.0 | EC001439 |
| ETIM 10.0 | EC001439 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | c0a31c1b-f19e-44fd-b1c7-1b8214701da2 |
| SCIP notification number (Belgium) | fbfeac98-93f2-4c06-ba6a-8aaf276631b1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 82f14479-261e-48a7-a6f1-92c123041952 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b9ff3314-a916-4351-9c42-45444871388e |
| SCIP notification number (Denmark) | 4e359781-f089-4753-b6cb-5f8a15c4f3de |
| SCIP notification number (Finland) | 90a977b9-9a25-4813-b6b4-aa5c972b4bf8 |
| SCIP notification number (France) | 7a93b5fb-4bee-4908-9181-e7819ff1eb64 |
| SCIP notification number (Germany) | 94741950-ddca-496a-a6b3-a1d324af371b |
| SCIP notification number (Hungary) | 7280d08d-6236-493e-9943-85d27b5b7aa2 |
| SCIP notification number (Italy) | cc0f1b06-c5dc-415d-97b8-02df4cb0bd90 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b1322b48-4e67-4c2a-84e7-3556a28e32f0 |
| SCIP notification number (Poland) | 9e1b04aa-6643-4a99-a15a-8d922962aa2a |
| SCIP notification number (Romania) | 6ebaa249-8eed-440a-853e-d21099531659 |
| SCIP notification number (Sweden) | 91cf499c-7ddd-4b10-b597-c7628297681f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-640” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.