Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-516
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 7 A; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-516
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 7 A; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-516
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 230 VAC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 4 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 0.15 |
| Limiting continuous current | 7 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1750 VA |
| Pull-in time (typ.) | 15 ms |
| Drop-out time (typ.) | 3 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.392 MJ |
| Weight | 35.2 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 75 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332291507 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122335 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-516” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.