Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-508
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 7 A; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-508
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 7 A; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-508
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 230 VAC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 4 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 0.15 |
| Limiting continuous current | 7 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1750 VA |
| Pull-in time (typ.) | 8 ms |
| Drop-out time (typ.) | 6 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Double insulation (safe isolation) |
| Insulation type (to adjacent devices of different types) | Basic insulation |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.325 MJ |
| Weight | 30.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 35 K) |
| Relative humidity | 5 … 75 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454560058 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | a831fa41-902b-448d-8708-df84f5d7ce18 |
| SCIP notification number (Belgium) | 8700ad89-07b6-4e62-be0e-a0a642011f1a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0c34640b-59d7-482f-b5f8-63fb7d2ad751 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b1cd5ba9-fa4d-4888-86e5-409c84102a41 |
| SCIP notification number (Denmark) | fba882a1-da22-4d7b-8f65-d15634496562 |
| SCIP notification number (Finland) | 8a1af4b8-6cdf-48ad-a410-4b270d3107ef |
| SCIP notification number (France) | bab64cf2-1fc8-4aba-92f8-b0d7f938c19d |
| SCIP notification number (Germany) | a0ec7c04-f8ed-456d-ac92-9c1237675c40 |
| SCIP notification number (Hungary) | 68b35ee8-a788-4525-9f12-4e43283a3192 |
| SCIP notification number (Italy) | 8d40aba2-1081-4917-8763-a461206eb294 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f84b3362-893e-4499-84e9-eb56e58e4e4d |
| SCIP notification number (Poland) | 7897a7aa-7620-47a5-97d9-66d501bd3341 |
| SCIP notification number (Romania) | ef26a14d-9a95-4664-8471-8cb204157e03 |
| SCIP notification number (Sweden) | 91af85f1-d12c-46f4-b43a-932a24d790a4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-508” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.