Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-364
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 5 A; Red status indicator; Module width: 10 mm; gray 286-364
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 5 A; Red status indicator; Module width: 10 mm; gray 286-364
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 8 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1250 VA |
| Pull-in time (typ.) | 6 ms |
| Drop-out time (typ.) | 6 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 10 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 50 x 10³ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.276 MJ |
| Weight | 16.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454524968 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 37cfa972-56bf-436f-b83e-b1434f6fb6aa |
| SCIP notification number (Belgium) | 719ef852-64c4-45c0-b92e-7380c444b323 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2ceb4bb5-ac32-490d-b51f-bcfcb974cb78 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d24be673-9397-4c03-849d-ed0a14b0cc37 |
| SCIP notification number (Denmark) | 41005413-0991-4ab3-b825-e9071cbbbe2f |
| SCIP notification number (Finland) | 57a59f15-2ca7-4465-a94b-5475ccdfca41 |
| SCIP notification number (France) | 0a96f464-1266-41aa-b867-5f22b4de28ff |
| SCIP notification number (Germany) | 83cd04c6-49b4-4396-9c6f-45f99ec34ad5 |
| SCIP notification number (Hungary) | 6dbef225-5d5b-4243-b85a-b6a9bb51bf96 |
| SCIP notification number (Italy) | c451ce8b-66ae-4aef-9c3a-e2466d17e8e3 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2f3984bf-52c4-46d0-9234-240886a77fb5 |
| SCIP notification number (Poland) | 31fb2071-96d0-4ccb-8c06-712ce3cd9a8d |
| SCIP notification number (Romania) | 9e4d84f8-e373-4804-965e-68c907fa360f |
| SCIP notification number (Sweden) | d1b08015-267e-4128-a4aa-52ca75ca45fe |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-364” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.