Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-352/004-000
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 4 make contacts; Limiting continuous current: 5 A; Railway; Red status indicator; Module width: 25 mm; gray 286-352/004-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 4 make contacts; Limiting continuous current: 5 A; Railway; Red status indicator; Module width: 25 mm; gray 286-352/004-000
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -30 … +25 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 9 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 4 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi + Au |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Pull-in time (typ.) | 10 ms |
| Drop-out time (typ.) | 5 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 25 mm / 0.984 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 14.882 MJ |
| Weight | 40.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143104760 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | bf930b2d-e357-465c-96d7-3e8b0bf89a2b |
| SCIP notification number (Belgium) | bc2ec3b4-0412-48bd-ad5a-ecd39196622d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2cb282cd-cb32-42b2-8779-4fc429e12ee1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1452ea77-3381-49c2-bacd-0c4f0ca3b2ac |
| SCIP notification number (Denmark) | d9ee84a9-3db0-4341-abd7-ca0c21680530 |
| SCIP notification number (Finland) | 0237c6af-7920-44d7-8b0d-81311cd6108b |
| SCIP notification number (France) | d16fcd46-55d1-4de7-8287-7304e4eb1ade |
| SCIP notification number (Germany) | 1f1f3731-59f5-4065-b4e7-c49b165fb577 |
| SCIP notification number (Hungary) | 87cee33c-de33-4603-b146-70b65247a0f4 |
| SCIP notification number (Italy) | f25e43d5-92e9-43f4-82ea-4dc5d836247b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 52650da2-2998-46ec-9897-d3d91b1a5fae |
| SCIP notification number (Poland) | 4e8bd6a1-1551-4be2-9d73-5c561605e082 |
| SCIP notification number (Romania) | 3653fb6d-9806-484e-9bbd-2ed40d1bdd7f |
| SCIP notification number (Sweden) | 3f5e52e7-3e95-402e-b70d-4fbfa9d9fc49 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-352/004-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.