Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-344/004-000
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 3 break contacts and 1 make contact; Railway; Red status indicator; Module width: 25 mm; gray 286-344/004-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 3 break contacts and 1 make contact; Railway; Red status indicator; Module width: 25 mm; gray 286-344/004-000
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -30 … +25 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 9 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of break/switch-off contacts | 1 |
|---|---|
| Number of make/switch-on contacts | 3 |
| Contact material (relay) | AgNi + Au |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Pull-in time (typ.) | 9 ms |
| Drop-out time (typ.) | 5 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 25 mm / 0.984 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 14.882 MJ |
| Weight | 40.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143104753 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 565565f1-70fd-4b3c-8787-990d5518c6d2 |
| SCIP notification number (Belgium) | d1b64a3e-07b1-4e1f-885f-fa927d9bd9ae |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5221d313-c67a-491f-8546-960ae55882d9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d60c4c13-8f74-4c33-9b02-39b6b63d8d37 |
| SCIP notification number (Denmark) | ebaf2fd8-2e37-40f1-967f-5688ab490a4f |
| SCIP notification number (Finland) | 1b695069-2afa-4802-9d73-84e73faa99bb |
| SCIP notification number (France) | f831637c-4d0f-455b-b3b8-5b3ecadf6f0a |
| SCIP notification number (Germany) | 5f74c46b-9d07-4ae2-8398-01cf90d6d763 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3d9cb8d1-1d9e-4466-9d79-6162bb263299 |
| SCIP notification number (Italy) | f6796654-c7a0-49bc-b94f-5a2bde779416 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f8409505-b798-451e-aa1e-f3a23fdda84b |
| SCIP notification number (Poland) | 1f9b984a-74ea-4500-9a3f-b6f5ef9edb68 |
| SCIP notification number (Romania) | a4715ea2-20f3-4060-9e55-82f23b2c2ad6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 19684666-78d3-4a65-9b06-7fdb98b2bb89 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-344/004-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.