Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-320
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 break and 1 make contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-320
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 break and 1 make contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-320
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 8 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of break/switch-off contacts | 1 |
|---|---|
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 15 A / 1 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 10 ms |
| Drop-out time (typ.) | 4 ms |
| Bounce time (typ.) | 1 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 50 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.391 MJ |
| Weight | 32.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454319502 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 9d7003ef-b25f-4b80-855c-89caa37bf7a9 |
| SCIP notification number (Belgium) | d579531f-1188-442c-9c9c-5b78184f16fb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8a57bb01-1bf4-43e8-9951-2db920be4c93 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 94bcf386-1260-4768-97ed-c489a64944a7 |
| SCIP notification number (Denmark) | 4be02374-0358-4a4c-9e35-57dceca46dfd |
| SCIP notification number (Finland) | a2158164-26d8-4b54-800d-dd2a7ada6a2b |
| SCIP notification number (France) | 9544d901-0698-406e-869c-dce3472d4529 |
| SCIP notification number (Germany) | 56d5ba19-6475-4f7b-92ec-37003dcf61f4 |
| SCIP notification number (Hungary) | bdecb485-1342-46f2-9344-9143202bb38e |
| SCIP notification number (Italy) | 48cabf70-5bcb-4dee-a21a-bc6811349ebf |
| SCIP notification number (Netherlands) | ced83616-569d-4ca0-b397-faddf7a33e41 |
| SCIP notification number (Poland) | 31aac873-600a-4a50-8dd9-ddd05c7c3ffe |
| SCIP notification number (Romania) | a3663d2f-67f1-431e-b8a6-fa7c957c7934 |
| SCIP notification number (Sweden) | c5aa782d-b3f2-4a9f-a872-c9fe91bdbf15 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-320” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.