Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-312/004-000
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; Railway; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-312/004-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; Railway; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-312/004-000
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -30 … +25 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 40 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 0.15 |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1750 VA |
| Pull-in time (typ.) | 18 ms |
| Drop-out time (typ.) | 3 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.491 MJ |
| Weight | 39.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143105002 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 9c84a57e-6690-4ae0-9b63-573818a80080 |
| SCIP notification number (Belgium) | a7eef949-7200-4d35-b29b-5d0e86ceca81 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c1b1adff-2ba4-442e-91fe-e02eef35c46d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ebf71a7e-a340-4b97-8abc-7bb4b2d39739 |
| SCIP notification number (Denmark) | 9f55582a-ef02-4cf9-96e0-584092645892 |
| SCIP notification number (Finland) | cc55ab8c-d42d-4e6c-8e64-08e510c11311 |
| SCIP notification number (France) | 6582b6ef-a2d6-4492-b1fa-40f844f1d063 |
| SCIP notification number (Germany) | d8071b10-b64f-45c7-867a-c339837127d7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 731c5638-6be0-4cb6-8914-944ef8a7213f |
| SCIP notification number (Italy) | fd20a48b-c587-4c30-83ff-2b899f3644d9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 20e1bf2f-b5f9-48da-8f09-661a466e2a7c |
| SCIP notification number (Poland) | 8c887e13-7e60-40aa-88c2-cd70326ad14b |
| SCIP notification number (Romania) | 9627ad70-e850-4f6b-9e58-2f8921c9b7c9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 218f7f48-2845-41d9-a59f-a9bd5b96e945 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-312/004-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.