Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-304
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 7 A; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-304
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 7 A; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-304
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 20 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 0.15 |
| Limiting continuous current | 7 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1750 VA |
| Pull-in time (typ.) | 8 ms |
| Drop-out time (typ.) | 6 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.324 MJ |
| Weight | 34.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454319465 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 71c58e3c-a87e-41a4-8a80-e6e3d1dd099b |
| SCIP notification number (Belgium) | 667f0cb8-2825-45da-86d6-0a28634cb55f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a7c96c7b-4d5a-4c04-a477-34eaf3cb2653 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 346a99b5-bdf1-473a-bb88-f590ba06fb42 |
| SCIP notification number (Denmark) | e946ac96-fe04-4b3a-bcb1-377265f415f5 |
| SCIP notification number (Finland) | 4fbcd912-9387-4118-9c55-2e2111c37290 |
| SCIP notification number (France) | 00017164-6a53-4cff-b5db-0ec23a2c7651 |
| SCIP notification number (Germany) | 5c2d757a-70f4-4016-b303-47a4d30883da |
| SCIP notification number (Hungary) | 69953d94-9ef8-408a-b43b-40de0aac994a |
| SCIP notification number (Italy) | 93a1e1fe-187b-4464-9e64-29d035e5367d |
| SCIP notification number (Netherlands) | e40ba410-8fc6-425f-b190-19964b2e1824 |
| SCIP notification number (Poland) | b9df5c41-202b-4bad-9bd3-6920755b5f70 |
| SCIP notification number (Romania) | 723b5020-576b-4067-8859-858834f01692 |
| SCIP notification number (Sweden) | c177ba99-f840-4cb2-aa31-2af6ac3139b3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-304” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.