Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-570/024-005
Short description:WAGO’s 3-Phase Power Measurement Module in a DIN-rail-mount enclosure measures electrical data in three-phase supply networks – remotely from the control level.Measured variables suc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s 3-Phase Power Measurement Module in a DIN-rail-mount enclosure measures electrical data in three-phase supply networks – remotely from the control level.Measured variables such as active/apparent/reactive power, energy consumption, power factor, phase angle and frequency can be accessed via Modbus® interface. In addition, the measured variables can be stored on a microSD card.Features:Current measurement via 5 A current transformerMobile measurement and storage of measured values on microSD cardConfiguration and display of measured values during operation via configuration interfaceCompact device in DIN-rail-mount enclosure saves space used for building technologyCommunication of measured values via Modbus® interfaceConfigurable digital signal output as pulse output
Specification
Notes
| Note | Additional setting options via the WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Voltage, Current, RTD sensors |
|---|---|
| Network configuration | 3-phase power measurement with N-conductor (4-conductor), 3-phase power measurement without N-conductor (3-conductor) |
| Input current (max.) | 5 AAC |
| Response threshold | 5 mA |
| Resolution (current) | 0.15 mA |
| Measured variable | Voltage, Current, Electrical output, Power factor, RTD |
| Input signal (voltage) | 277 VAC (ULN), 480 VAC (ULL) |
| Input signal (current) | 5 AAC (current transformer) |
| Frequency range | 50 … 60 Hz (Harmonic analysis: 0 … 3.3 kHz) |
| Input resistance (current input) | 5 mΩ |
| Input resistance (voltage input) | 1.5 MΩ |
Technical data - Output – MODBUS
| Number of devices (max.) | 32 |
|---|---|
| Addressing | Via interface configuration software |
| Connector | 2 x RJ-45 (daisy chain configuration) |
Technical data - Output – digital
| Configurable functions (DO) | Threshold Value Switch, Pulse output (S0 interface) |
|---|---|
| Switching voltage (DO) max. | Supply voltage applied |
| Continuous current (DO) max. | 100 mA (no internal restriction) |
Technical data - Communication
| Communications | Modbus RTU |
|---|---|
| Interface | RS-485 (2-wire) via RJ-45 |
| Number of devices (max.) | 32 |
| Addressing | Via interface configuration software |
Technical data - Signal processing
| Measurement method | True RMS measurement (measured value acquisition with 8 kHz) |
|---|---|
| Measured variables (calculated) | Line-to-line voltage, Outputs, Energy sources, Power factors, Mains frequency, Harmonics analysis (up to 41st harmonic), Total Harmonic Distortion (THD) |
| Signal form | Any periodic signals (considering the threshold frequencies) |
| Type of memory card | WAGO 758-879/000-3102 (microSD; 2 GB) |
| Limit frequency | 15.9 kHz |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (max.) | ≤ 0.5 % for current and voltage (of the full scale value) |
|---|
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC (SELV) |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 50 mA (+ IDO) |
Safety and protection
| Rated voltage | 600 V |
|---|---|
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Safe isolation | Input/supply and communication per EN 61010-1 |
| Requirement (N input) | Neutral conductors that are part of the mains circuit are considered dangerous voltage. |
| IL<sub>x</sub> input requirement | Coils/converters with basic insulation |
| Protection type | IP20 |
| Test voltage (input/output/supply) | 3.51 kVAC; 50 Hz; 1 min |
Connection data
| Connector | 2 x RJ-45 (daisy chain configuration) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Voltage |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 804 Series |
| Strip length | 10 … 11 mm / 0.39 … 0.43 inches |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Current/power supply/DO |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 805 Series |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Modbus® communication |
|---|
Physical data
| Width | 72 mm / 2.835 inches |
|---|---|
| Height | 90 mm / 3.54 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 55 mm / 2.165 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | DIN-rail-mount enclosure |
Material data
| Fire load | 0.044 MJ |
|---|---|
| Weight | 115.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-3 |
| Standards/specifications | EN 61010-1 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-24 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-24 |
| ETIM 9.0 | EC002476 |
| ETIM 10.0 | EC002476 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 3c5b708a-4d0c-4c4f-915b-7f883a601861 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4d261afe-4ebc-4c43-b333-d85400410058 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8fbd3c1b-4dfd-4dc1-88db-675ccbee6ecc |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 44399f69-4a7f-43d4-a7cb-d98caf15c370 |
| SCIP notification number (Denmark) | 5f82d7c4-159f-4e53-baa9-5fb8e060ca75 |
| SCIP notification number (Finland) | b5f30487-a528-4c3b-a705-3c841d7f4480 |
| SCIP notification number (France) | 159c395a-37a7-416b-a514-f8e33ccfe7c7 |
| SCIP notification number (Germany) | 3896b16f-bdb0-4345-9d36-6d9e196fc444 |
| SCIP notification number (Hungary) | da8b306f-e027-4f74-a3fd-9bf1b290f7a5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9a34b2cc-6202-46ea-b92e-57b0a688a915 |
| SCIP notification number (Poland) | 188bfc07-cfb1-4f44-b082-fedc2a7684d6 |
| SCIP notification number (Romania) | 2db68257-7b65-4563-8897-274a6dd802ad |
| SCIP notification number (Sweden) | c8995f6e-e27f-4ba0-a327-70e4f9d7f7f9 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.