Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-550
Short description:WAGO’s current signal conditioner measures AC/DC currents up to 100 A, while converting the measured current into an analog standard signal at the output.Features:Both digital signal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s current signal conditioner measures AC/DC currents up to 100 A, while converting the measured current into an analog standard signal at the output.Features:Both digital signal output and relay with changeover contact react to configured measurement range limits (on/off switching delay and threshold value switch function can be configured with up to two threshold values).Clipping capability for analog signal limitation to output end valuesAdjustable software filterSafe 3-way isolation with 3 kV test voltage per EN 61010-1
Specification
Notes
| Note | This product is powered by 24 VDC, which can be bridged using lateral push-in type jumper bars: (6.1) US+ (BR) and (6.2) GND 2 (BR). With this variant, it is necessary to ensure that the maximum permissible total current of 6 A is not exceeded., Additional setting options via the WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | DIP switch, WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Current |
|---|---|
| Input signal (current) | 0.5 … 100 AAC, ±100 ADC |
| Frequency range | 15 … 1000 Hz |
| Input current (max.) | 100 A AC/DC |
| Response threshold | 500 mA (AC); 250 mA (DC) |
| Resolution (current) | 10 mA, 10 mA |
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Current, Voltage |
|---|---|
| Output signal (voltage) | ±5 V, 0 … 5 V, 1 … 5 V, ±10 V, 0 … 10 V, 2 … 10 V |
| Output signal (current) | ±10 mA, 0 … 10 mA, 2 … 10 mA, ±20 mA, 0 … 20 mA, 4 … 20 mA |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 1 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Output (digital)
| Switching voltage (DO) max. | Applied supply voltage − 0.3 V |
|---|---|
| Continuous current (DO) max. | 100 mA (no internal restriction) |
| Number of switching thresholds (DO) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (DO) | 0 … 60 s (via software) |
Technical data - Output (relay)
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kV<sub>eff</sub> |
|---|---|
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
| Contact material (relay) | AgNi + Au |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Pull-in time (typ.) | 8 ms |
| Drop-out time (typ.) | 4 ms |
| Bounce time (typ.) | 8 ms |
| Number of switching thresholds (relay) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (relay) | 0 … 60 s (via software) |
Technical data - Signal processing
| Measurement method | True RMS measurement; Arithmetic mean value |
|---|---|
| Limit frequency | 3.3 kHz |
| Software filter (adjustable) | Moving average value (filter level: 30) |
| Step response (typ.) | 60 ms (DC; for software filter 3/default setting), 250 ms (AC), 1 ms (DC/AC for signals < 0.5 A) |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (max.) | ≤ 1 % (of the full scale value) |
|---|---|
| Temperature coefficient | ≤ 0.01 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 50 mA (+ IDO) |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated voltage of the measurement circuit connections per EN 61010-2-030 | AC 300 V |
| Measurement category per EN/UL 61010-2-030 | CAT II (input) |
| Note on insulation parameters | The conductor carrying the measurement current must have at least basic insulation rated for the applied voltage. The test voltage of the conductor carrying the measurement current must be at least 1390 VAC rms or 1390 VDC. The digital output (DO) operates at the supply potential. |
| Protection type | IP20 |
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|---|
| Test voltage (measurement circuit/relay output/supply/analog output) | 3 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (measurement circuit/relay output/supply/service interface) | 3 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (analog output/service interface) | 2 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
Safety and protection - Insulation coordination (UL)
| Overvoltage category | II |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Insulation type (measurement circuit/relay output, supply, analog output and service interface) | Double insulation (safe isolation) |
| Insulation type (analog output/service interface) | Basic insulation |
| Insulation type (relay output/supply/analog output and service interface) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 5.0 |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 9.5 mm |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.787 MJ |
|---|---|
| Weight | 102.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 10 K) |
| Temperature range of the connection cable (UL) | 80 °C |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2; EN 61326-2-3; EN 50121-3-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-4; EN 61326-2-3; EN 50121-3-2 |
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61373, EN 50121-3-2 |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821676997 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-23 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-23 |
| ETIM 9.0 | EC002475 |
| ETIM 10.0 | EC002475 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a9da4d7e-c362-48c9-b365-16c96b3e1576 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4903aab4-ec9d-422a-b0b2-73c8b611cfcd |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 722fa4c0-c880-415e-8c2a-dd365342643d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | aa9f0fda-b2e1-4639-b6fb-061687397b29 |
| SCIP notification number (Denmark) | e9c7dbc7-1077-47de-a91a-bc7b222707ed |
| SCIP notification number (Finland) | f90327c8-eee8-4ea0-ad4e-55438db00e5f |
| SCIP notification number (France) | 89eb3d4b-04a5-4aee-ba79-125fca3d022f |
| SCIP notification number (Germany) | 61796aa8-692d-4b07-b95e-a4e98c7cad2f |
| SCIP notification number (Hungary) | ad4fafc5-8aaa-4d10-a4d5-3846aa90e8a4 |
| SCIP notification number (Italy) | 8890fdc6-2a54-4720-a239-1e68e0fe8c12 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 604da37d-2e98-4406-945e-8a36338b1f40 |
| SCIP notification number (Poland) | dff5a515-3b9b-4b48-8f82-f04002ca852b |
| SCIP notification number (Romania) | 681d533f-f33c-4c20-9062-7107db671054 |
| SCIP notification number (Sweden) | e2864b11-4440-44bc-835b-1dc8cf6550e0 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.