Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-535/000-001
Short description:WAGO’s RTD TC temperature signal conditioner for RTD sensors, potentiometers, resistors and thermocouples monitors and reports signals for up to two switching thresholds. The sensor…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s RTD TC temperature signal conditioner for RTD sensors, potentiometers, resistors and thermocouples monitors and reports signals for up to two switching thresholds. The sensor and status information that is collected is also made available to a higher-order device (e.g., a PLC) via a bus connection.Features:A relay with changeover contact reacts to configured measurement range limits (on/off switching delay and threshold value switch function can be configured with up to two threshold values).Configurable Pt factorAdjustable software filterInput of customer-specific sensors via the interface configuration softwareSafe 3-way isolation with 3 kV test voltage per EN 61010-1Output-end RS-485 interface with Modbus protocolTerminating resistor can be adjusted at the outputAdjustable transfer characteristic
Specification
Notes
| Note | This product is powered by 24 VDC, which can be bridged using lateral push-in type jumper bars: (6.1) US+ (BR) and (6.2) GND 2 (BR). With this variant, it is important to ensure that the maximum permissible total current of 1 A is not exceeded. |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | WAGO Interface Configuration Software, Rotary encoder switch |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | RTD sensors, Potentiometer, Resistance, TC sensors |
|---|
Technical data - Input (RTD sensors)
| Sensor types (RTD) | Pt10 … Pt2000 (expandable) |
|---|---|
| Sensor connection | 2-wire; 3-wire; 4-wire; differential; potentiometer |
| Sensor power supply (RTD) max. | ≤ 0.5 mA |
| Temperature measurement range (RTD) | −200 … +850 °C |
| Measurement span (RTD) min. | 50 K |
Technical data - Input (TC sensors)
| Sensor types (TC) | Type J, Type K, Type E, Type R, Type N, Type S, Type T, Type B, Type C |
|---|---|
| Temperature measurement range (TC) | −210 … 1200 °C (Type J), −200 … 1372 °C (Type K), −200 … 1000 °C (Type E), 250 … 1768 °C (Type R), −200 … 1300 °C (Type N), −50 … 1664 °C (Type S), −200 … 400 °C (Type T), 250 … 1820 °C (Type B), 0 … 2320 °C (Type C) |
| Measurement span (TC) min. | 100 K |
| Cold junction compensation | ON/OFF (default: ON) |
| Cold junction error | 3 K (typ. 2 K ) |
Technical data - Input (resistors)
| Input range (resistor) | 0 … 10 kΩ |
|---|---|
| Input range (potentiometer) | 0 … 10 kΩ |
| Measurement span (min.) | 50 Ω |
Technical data - Output (Modbus)
| Number of devices (max.) | 64 |
|---|---|
| Addressing | Via rotary encoder switch: 1 … 99via service interface: 1 … 247 (rotary encoder switch set to “0”) |
| Parity | Even; others can be configured |
| Connector | 6 x picoMAX® for daisy chain configuration |
| Bus length (max.) | 1000 m |
| Terminating resistor | Can be activated; 150 Ω; 120 Ω + 1 nF |
| Parameter | Read input registers (0x04):• Measured value: Address (0x0000); Data type (Float); Access (Read)• Relay state: Address (0x0002); Data type (Word); Access (Read), Read input registers (0x04):Measured value: address (0x0000); data type (float); access (read)Relay status: address (0x0002); data type (word); access (read) |
Technical data - Output (relay)
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kV<sub>eff</sub> |
|---|---|
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Number of switching thresholds (relay) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (relay) | 0 … 60 s (via software) |
Technical data - Communication
| Communications | Modbus RTU |
|---|---|
| Interface | RS-485 (2-wire) |
| Number of devices (max.) | 64 |
| Bus length (max.) | ≤ 1000 m |
| Transmission rate | 9.6 … 19.2 kBd |
| Terminating resistor | Can be activated; 150 Ω; 120 Ω + 1 nF |
| Addressing | Via rotary encoder switch: 1 … 99via service interface: 1 … 247 (rotary encoder switch set to “0”) |
Technical data - Signal processing
| Software filter (adjustable) | Moving average value (filter level: 30) |
|---|---|
| Step response (typ.) | 130 ms (2-wire), 700 ms (3-wire), 700 ms (4-wire), 600 ms (difference), 500 ms (potentiometer), 150 ms (cold junction compensation off), 400 ms (cold junction compensation on) |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (typ.) | ≤ 0.1 % at full measurement span |
|---|---|
| Transmission error for the set measurement range | ≤ (100 K/set measurement range [K]) % |
| Temperature coefficient | ≤ 0.01 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | -60 … +30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 50 mA |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated voltage of the measurement circuit connections per EN 61010-2-030 | AC 300 V |
| Measurement category per EN/UL 61010-2-030 | CAT II (input) |
| Note on insulation parameters | The service interface operates at the communication interface potential. The DIN-rail contact (functional ground) is capacitively coupled to the communication interface. |
| Protection type | IP20 |
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|---|
| Test voltage (input/communication interface/relay output/supply) | 3 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (input/DIN-rail contact/relay output/supply) | 3 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
Safety and protection - Insulation coordination (UL)
| Overvoltage category | II |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Insulation type (input/DIN-rail contact/relay output/supply) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (input/communication interface/relay output/supply) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 5.0 |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Connector | 6 x picoMAX® for daisy chain configuration |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 2.158 MJ |
|---|---|
| Weight | 13 g |
Environmental requirements
| Pollution degree | 2 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 10 K) |
| Temperature range of the connection cable (UL) | 85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (non-condensing) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2; EN 61326-2-3 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-3; EN 61326-2-3 |
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61373 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143655514 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41112209 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-29 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-29 |
| ETIM 9.0 | EC002919 |
| ETIM 10.0 | EC002919 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 13b179ab-80bc-479d-a2e6-c76276757256 |
| SCIP notification number (Belgium) | 946a6bcc-1b55-4643-9bb3-5f1633d08cae |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 30f0d40b-4f67-4956-bf4f-5f0fce6e4989 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c32ed7eb-2882-4bdd-a62b-fa0ce9428bd4 |
| SCIP notification number (Denmark) | c387bfcb-16bd-418f-a57b-a32a586748be |
| SCIP notification number (Finland) | 969bb5ea-9b38-4e38-9df2-e1c81736a34c |
| SCIP notification number (France) | c006ddaf-ecf9-4d36-9ca1-56c972a66503 |
| SCIP notification number (Germany) | 3b1082c2-aca5-4f39-965c-1ab238571bad |
| SCIP notification number (Hungary) | 81cf1878-08ff-4f8f-84b6-d10fc4f98b19 |
| SCIP notification number (Italy) | 32ec2802-e649-460a-813e-4e90d21db803 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4e2c76fc-ddfd-432a-8f0f-c976bbd5cab8 |
| SCIP notification number (Poland) | f5c5f2f9-6587-4af9-a879-75f176b366d5 |
| SCIP notification number (Romania) | 86f232d3-e5d8-4c17-9df4-048bfcdb6db8 |
| SCIP notification number (Sweden) | d2fa2e5d-be55-4fe0-8823-179f44ba5ea0 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.