Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-535
Short description:WAGO’s RTD TC temperature signal conditioner for RTD sensors, potentiometers, resistors and thermocouples monitors and reports signals for up to two switching thresholds. The sensor…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s RTD TC temperature signal conditioner for RTD sensors, potentiometers, resistors and thermocouples monitors and reports signals for up to two switching thresholds. The sensor and status information that is collected is also converted to a standard analog signal.Features:A relay with changeover contact reacts to configured measurement range limits (on/off switching delay and threshold value switch function can be configured with up to two threshold values).Configurable Pt factorAdjustable software filterInput of customer-specific sensors via the interface configuration softwareSafe 3-way isolation with 3 kV test voltage per EN 61010-1Analog unipolar/bipolar signals (current/voltage) at outputAdditional digital signal output for configured measurement range limitsAdjustable transfer characteristic
Specification
Notes
| Note | This product is powered by 24 VDC, which can be bridged using lateral push-in type jumper bars: (6.1) US+ (BR) and (6.2) GND 2 (BR). With this variant, it is important to ensure that the maximum permissible total current of 1 A is not exceeded. |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | RTD sensors, Potentiometer, Resistance, TC sensors |
|---|
Technical data - Input (RTD sensors)
| Sensor types (RTD) | Pt10 … Pt2000 (expandable) |
|---|---|
| Sensor connection | 2-wire; 3-wire; 4-wire; differential; potentiometer |
| Sensor power supply (RTD) max. | ≤ 0.5 mA |
| Temperature measurement range (RTD) | −200 … +850 °C |
| Measurement span (RTD) min. | 50 K |
Technical data - Input (TC sensors)
| Sensor types (TC) | Type J, Type K, Type E, Type R, Type N, Type S, Type T, Type B, Type C |
|---|---|
| Temperature measurement range (TC) | −200 … 1200 °C (Type J), −200 … 1372 °C (Type K), −200 … 1000 °C (Type E), 250 … 1768 °C (Type R), −200 … 1300 °C (Type N), −50 … 1664 °C (Type S), −200 … 400 °C (Type T), 250 … 1820 °C (Type B), 0 … 2320 °C (Type C) |
| Measurement span (TC) min. | 100 K |
| Cold junction compensation | ON/OFF (default: ON) |
| Cold junction error | 3 K (typ. 2 K ) |
Technical data - Input (resistors)
| Input range (resistor) | 0 … 10 kΩ |
|---|---|
| Input range (potentiometer) | 0 … 10 kΩ |
| Measurement span (min.) | 50 Ω |
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Current, Voltage |
|---|---|
| Output signal (voltage) | ±12 V |
| Output signal (current) | ±24 mA |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 2 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Output (digital)
| Switching voltage (DO) max. | Applied supply voltage − 0.3 V |
|---|---|
| Continuous current (DO) max. | 100 mA (no internal restriction) |
| Number of switching thresholds (DO) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (DO) | 0 … 60 s (via software) |
Technical data - Output (relay)
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kV<sub>eff</sub> |
|---|---|
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Number of switching thresholds (relay) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (relay) | 0 … 60 s (via software) |
Technical data - Signal processing
| Software filter (adjustable) | Moving average value (filter level: 30) |
|---|---|
| Step response (typ.) | 130 ms (2-wire), 700 ms (3-wire), 700 ms (4-wire), 600 ms (difference), 500 ms (potentiometer), 150 ms (cold junction compensation off), 400 ms (cold junction compensation on) |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (typ.) | ≤ 0.1 % at full measurement span |
|---|---|
| Transmission error for the set measurement range | ≤ (100 K/set measurement range [K]) % |
| Temperature coefficient | ≤ 0.01 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | -60 … +30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 70 mA (+ IDO) |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated voltage of the measurement circuit connections per EN 61010-2-030 | AC 300 V |
| Measurement category per EN/UL 61010-2-030 | CAT II (input) |
| Note on insulation parameters | The digital output (DO) operates at the supply potential. The service interface operates at the potential of the analog output. The DIN-rail contact (functional ground) is capacitively coupled to the analog output. |
| Protection type | IP20 |
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|---|
| Test voltage (input/analog output/relay output/supply) | 3 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (input/DIN-rail contact/relay output/supply) | 3 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
Safety and protection - Insulation coordination (UL)
| Overvoltage category | II |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Insulation type (input/analog output/relay output/supply) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (input/DIN-rail contact/relay output/supply) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 5.0 |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 2.158 MJ |
|---|---|
| Weight | 126.7 g |
Environmental requirements
| Pollution degree | 2 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 10 K) |
| Temperature range of the connection cable (UL) | 85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (non-condensing) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2; EN 61326-2-3 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-3; EN 61326-2-3 |
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61373 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143655507 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-29 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-29 |
| ETIM 9.0 | EC002919 |
| ETIM 10.0 | EC002919 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | beac9352-aef0-42a2-b7f0-a83392390cff |
| SCIP notification number (Belgium) | eeb9df68-9e28-4e3e-92ac-8ef9ab87c305 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 61e19286-b116-40e0-90e0-0d98747b35c6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ccfdefc9-f0b3-4620-b412-b6adce9425b4 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1d7e7fd7-5fa4-47bb-96ed-30ae8a6161f6 |
| SCIP notification number (Finland) | 4e130f44-9148-4325-97d7-6d58f5d97835 |
| SCIP notification number (France) | 30e01dd3-5b6f-498f-9b37-54a0502b9f9e |
| SCIP notification number (Germany) | ef2b2ca0-d8d7-4e0c-81db-287ee7497471 |
| SCIP notification number (Hungary) | 93a905b5-7155-4b52-8695-61a9c5ddcc08 |
| SCIP notification number (Italy) | 7a1074e6-72fb-4fec-bfaa-c1cebf85968f |
| SCIP notification number (Netherlands) | e6753189-be82-47d8-93e5-8cabc3e2d142 |
| SCIP notification number (Poland) | 91684334-ada5-46cb-8352-31567b986a40 |
| SCIP notification number (Romania) | 9a8786ac-ee1e-477b-8851-a03a87e77e4a |
| SCIP notification number (Sweden) | b9aa1443-ef24-4f0e-a0f8-b04a5d1a7f4f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.