Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-401
Short description:WAGO’s signal conditioner converts, amplifies, filters, and electrically isolates analog signals.Features:Analog unipolar/bipolar signals at both input and outputDigital signal outpu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s signal conditioner converts, amplifies, filters, and electrically isolates analog signals.Features:Analog unipolar/bipolar signals at both input and outputDigital signal output reacts to configured measurement range limits (configurable on/off switching delay and threshold value switch function with up to two threshold values).Digital HOLD input freezes the output signal.Clipping capability for analog signal limitation to output end valuesAdjustable software/hardware filterSafe 3-way isolation with 4 kV test voltage per EN 61140
Specification
Notes
| Note | This product is powered by 24 VDC, which can be bridged using lateral push-in type jumper bars: (6.1) US+ (BR) and (6.2) GND 2 (BR). With this variant, it is necessary to ensure that the maximum permissible total current of 6 A is not exceeded., Additional setting options via the WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | DIP switch, WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Voltage (DC), Current (DC), Voltage, Current |
|---|---|
| Input signal (voltage) | ±1 V, 0 … 1 V, ±5 V, 0 … 5 V, 1 … 5 V, ±10 V, 0 … 10 V, 2 … 10 V, ±30 V, 0 … 30 V, ±100 V, 0 … 100 V, ±200 V, 0 … 220 V |
| Input signal (current) | ±1 mA, 0 … 1 mA, ±10 mA, 0 … 10 mA, 2 … 10 mA, ±20 mA, 0 … 20 mA, 4 … 20 mA, ±100 mA, 0 … 100 mA |
| Input resistance (current input) | ≤ 50 Ω |
| Input resistance (voltage input) | ≥ 1 MΩ |
| Input current (max.) | ±120 mA |
| Input voltage (max.) | ±250 V |
Technical data - Input (digital)
| Hold signal | 11.8 V … US |
|---|
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Voltage, Current |
|---|---|
| Output signal (voltage) | ±5 V, 0 … 5 V, 1 … 5 V, ±10 V, 0 … 10 V, 2 … 10 V |
| Output signal (current) | ±10 mA, 0 … 10 mA, 2 … 10 mA, ±20 mA, 0 … 20 mA, 4 … 20 mA |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 1 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Output (digital)
| Switching voltage (DO) max. | Applied supply voltage − 0.3 V |
|---|---|
| Continuous current (DO) max. | 100 mA (no internal restriction) |
| Number of switching thresholds (DO) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (DO) | 0 … 60 s (via software) |
| Setting range (frequency generator) | 0.3 … 100 Hz |
Technical data - Signal processing
| Limit frequency | 10 kHz / 5 kHz / 100 Hz / 30 Hz (configurable via DIP switch or software) |
|---|---|
| Software filter (adjustable) | Moving average value (filter level: 30) |
| Step response (typ.) | 1 ms |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (typ.) | ≤ 0.1 % of upper-range value |
|---|---|
| Temperature coefficient | ≤ 0.01 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 70 mA (+ IDO) |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Protection type | IP20 |
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 4 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|
Safety and protection - Insulation coordination
| Overvoltage category | II |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Insulation type (input/analog output/supply) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 5.0 |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12.5 mm / 0.492 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.573 MJ |
|---|---|
| Weight | 85.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C (Individual arrangement; -40 … +50 °C (block arrangement)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 25 K) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2; EN 61326-2-3; EN 50121-3-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-4; EN 61326-2-3; EN 50121-3-2 |
| Standards/specifications | EN 60664-1, EN 61373, EN 50121-3-2 |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821676966 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101502 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-20 |
| ETIM 9.0 | EC002653 |
| ETIM 10.0 | EC002653 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 11120-22-2, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead silicate, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 8eea55dc-b68f-431d-8ad6-71ab4685f8b7 |
| SCIP notification number (Belgium) | cf65c928-b2ea-4b3a-9b99-3229eef5e8e5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 54c1dd6b-7733-4b35-aa2c-d8a6e507aed1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b108bfe2-9898-4c87-ac03-4b07a6ae954b |
| SCIP notification number (Denmark) | 5c819246-3d20-4f9e-a125-75caf6a910bd |
| SCIP notification number (Finland) | f21f8be5-efc4-4fe2-9317-1552603d7eb4 |
| SCIP notification number (France) | 7aa52ffe-9f09-44c5-a16e-15be89049f27 |
| SCIP notification number (Germany) | b822b5ae-0257-4887-8a8b-2476207d28c9 |
| SCIP notification number (Hungary) | f9e92535-69dc-449b-873d-f7eea3763dd6 |
| SCIP notification number (Italy) | f22243c1-b45b-4045-9b6d-40040a0915a3 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3021d9c8-bb88-47d3-96b3-e0cf0f1775f0 |
| SCIP notification number (Poland) | 2681b81f-35e4-41ce-afc5-8e2ecbb312b4 |
| SCIP notification number (Romania) | f9b8acf4-0d8d-48ce-9dd8-5079f9c063df |
| SCIP notification number (Sweden) | 67b47a6d-1ea9-4395-a0db-912d3f2342c2 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.