Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-124
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverCommoning via jumpers (859-402)
Specification
Electrical data
| Permissible power loss (max.) | 3 W |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 60664-1
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1059
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Pole number | 4 |
|---|---|
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 4 |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Flammability class per UL94 | V0 |
|---|---|
| Housing material | PC |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Fire load | 1.746 MJ |
| Weight | 73.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821561453 |
| Customs tariff number | 85472000900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | bed55810-8baa-4a94-9237-32d4966159c5 |
| SCIP notification number (Belgium) | a4f3b385-757e-4c34-8783-740b5b9ff430 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 011b6d5c-2a61-4742-896a-adcb6af379bc |
| SCIP notification number (Czech Republic) | eafce0a4-24de-42c6-896a-3efd28e111f1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 7946f596-40cb-4f2c-ab55-2fe19f929987 |
| SCIP notification number (Finland) | a0d24c2e-2e1b-4498-843a-1b04c19e06d4 |
| SCIP notification number (France) | c4f3a1c5-3ece-4c8c-9754-6e9bd25282a8 |
| SCIP notification number (Germany) | 280d0c68-30d0-4868-9813-64c1513f7f7d |
| SCIP notification number (Hungary) | 3a0d4616-26b5-422a-84a9-2e9c7e41ac1c |
| SCIP notification number (Italy) | b210eed5-6319-41f1-afac-8a22208abadb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 106066df-5074-4cf6-836c-2487835d27c9 |
| SCIP notification number (Poland) | f36f8ec8-fd47-40e3-a707-141b66b7a8a1 |
| SCIP notification number (Romania) | 05299f70-b4ca-4f35-bef4-d8544819cf3b |
| SCIP notification number (Sweden) | cbc542ac-4c12-475b-9547-85e3b591e10e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2857-124” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.