Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-103
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 2-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 2-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverCommoning via jumpers (859-402)
Specification
Electrical data
| Permissible power loss (max.) | 2 W |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 60664-1
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1059
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Number of levels | 3 |
| Number of jumper slots | 0 |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12.5 mm / 0.492 inches |
|---|---|
| Height | 112 mm / 4.41 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Flammability class per UL94 | V0 |
|---|---|
| Housing material | PC |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Fire load | 1.606 MJ |
| Weight | 66 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821561415 |
| Customs tariff number | 85472000900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,311 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 0af7c045-e7f0-49c4-ab13-95515a58b10b |
| SCIP notification number (Belgium) | 8179037e-9b72-41d7-a5eb-29b7d01bb747 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a39c1241-d109-4f77-9278-d8448c68b6ce |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9ab81a97-288d-4182-8c69-db510d713a69 |
| SCIP notification number (Denmark) | f0129db3-007b-48ff-8c20-dac1a9864bb8 |
| SCIP notification number (Finland) | fc6017bd-d824-4873-8a98-706e4026f889 |
| SCIP notification number (France) | f6daac7f-f386-4991-948b-506a96511318 |
| SCIP notification number (Germany) | 9b12d5fc-1866-486c-a888-3258f578fbb5 |
| SCIP notification number (Hungary) | 195b1d2c-c9c1-44d3-b000-ed2ae82a6811 |
| SCIP notification number (Italy) | 6af0cd4b-b2e7-4286-a5bd-00e12ed0e669 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6d68db97-6af0-4947-829b-53b489e55015 |
| SCIP notification number (Poland) | 34d059eb-b3d2-4b7a-84d2-89d6658fa921 |
| SCIP notification number (Romania) | b55edcd4-355f-4e31-8394-3248b494f8c0 |
| SCIP notification number (Sweden) | 939f89b5-b233-48a8-aa1c-6efb49b2c4d4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2857-103” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.