Fast delivery within 72 Hours
Wago 2854-099/000-011
The IoT Box includes:Compact Controller 100; 8DI 4DO 2AI 2AO 2NI1K/PT1K 1RS485; 2 x ETHERNET; SD: 751-9301Energy Meter (MID); for Direct Connection; 65A; 3×230/400V; 50Hz; MODBUS and M-Bus; 2 x S0 Int…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IoT Box includes:Compact Controller 100; 8DI 4DO 2AI 2AO 2NI1K/PT1K 1RS485; 2 x ETHERNET; SD: 751-9301Energy Meter (MID); for Direct Connection; 65A; 3×230/400V; 50Hz; MODBUS and M-Bus; 2 x S0 Interface; 4PU: 879-3000Power Supply; Compact; 1-phase; 24 VDC 1.25 A 1ph: 787-28503-Conductor Through Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; gray: 2102-53013-Conductor Through Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; blue: 2102-53043-Conductor Ground Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2102-53074-Conductor Ground Terminal Block; with push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2202-1407Cable Grips M20Connectors (Plug and Socket) for Power SupplyETHERNET Cable; RJ-45; RJ-45; Cat.6A; Length: 0.5 m 756-1250/1013-005Energy Data Management Application; Single License (pre-installed)Energy Data Management Visualization; Single License; (pre-installed)
Specification
Technical data
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
|---|---|
| Configuration options | CODESYS V3.5, Ethernet Settings, Web-Based Management, WAGOupload, WAGO Solution Builder |
Physical data
| Width | 300 mm / 11.811 inches |
|---|---|
| Height | 300 mm / 11.811 inches |
| Depth | 147 mm / 5.787 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Wall-mount |
|---|
Material data
| Fire load | 1.6 MJ |
|---|---|
| Weight | 2467.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +53 °C |
|---|---|
| Protection type | IP54 |
| Protection class | I |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966550252 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222605 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002581 |
| ETIM 10.0 | EC002581 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.