Fast delivery within 72 Hours
Wago 2854-099/000-008
The IoT Box Energy and the IoT Box Energy (MID) are aimed at energy and facility managers of new or existing industrial and building systems. The new Energy products make energy monitoring, data analy…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IoT Box Energy and the IoT Box Energy (MID) are aimed at energy and facility managers of new or existing industrial and building systems. The new Energy products make energy monitoring, data analysis, identification of optimization potentials and predictive maintenance very user-friendly. The core function of the Energy (MID) Boxes is recording energy data using an energy measurement device (3-phase measurement module or MID meter), as well as other measured values via CC100 and transmitting the data to higher-level management systems. Thanks to the MID approval, the IoT Box Energy (MID) can also support consumption billing. Your Benefits Quick start to digitalizationQuick and flexible project implementation via pre-wired and open automation systemCompact design replaces individual components to save space The IoT Box includes:Compact Controller 100; 8DI 4DO 2AI 2AO 2NI1K/PT1K 1RS485; 2 x ETHERNET; SD: 751-9301Energy Meter (MID); for direct connection; 65 A; 3×230/400V; 50 Hz; Modbus and M-Bus; 2 x S0 Interface; 4PU: 879-3000Power Supply; Compact; 1-phase; 24 VDC 1.25 A 1ph: 787-28503-Conductor Through Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; gray: 2102-53013-Conductor Through Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; blue: 2102-53043-Conductor Ground Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2102-53074-Conductor Ground Terminal Block; with push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2202-1407Set of wall-mount lugsCable Grips M20; M25Connectors (Plug and Socket) for Power Supply
Specification
Technical data
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
|---|---|
| Configuration options | CODESYS V3.5, Ethernet Settings, Web-Based Management, WAGOupload, WAGO Solution Builder |
Physical data
| Width | 300 mm / 11.811 inches |
|---|---|
| Height | 200 mm / 7.874 inches |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Wall-mount |
|---|
Material data
| Fire load | 811.426 MJ |
|---|---|
| Weight | 5210 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +53 °C |
|---|---|
| Protection type | IP54 |
| Protection class | I |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966508116 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222605 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002581 |
| ETIM 10.0 | EC002581 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.