Fast delivery within 72 Hours
Wago 2854-099/000-007
The IoT Box Flex Gateway LAN and IoT Box Flex Gateway 4G are characterized by maximum configuration flexibility. The user can order a box containing basic automation components and expand them as need…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IoT Box Flex Gateway LAN and IoT Box Flex Gateway 4G are characterized by maximum configuration flexibility. The user can order a box containing basic automation components and expand them as needed. That’s why there’s plenty of scope for hardware expansions with the Flex products. The pre-configured base provides the existing system operator with a customizable basic structure for communication via LAN or 4G, which can be adapted at any time. The IoT Box includes: Controller PFC200; 2nd generation; 2 x ETHERNET, RS-232/-485, mobile radio module 4G; EU version: 750-8217Power Supply; Pro 2; 1-phase; Output voltage: 24 VDC; Output current: 5 A: 787-21443-Conductor Ground Terminal Block; with push-button; 10 mm²; green-yellow: 2210-13074-Conductor Through Terminal Block; with push-button; 2.5 mm²; blue: 2202-14044-Conductor Ground Terminal Block; with push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2202-1407Double-Deck Terminal Block; with push-button; through/through terminal block; 2.50 mm²; gray: 2202-2701End Module 750-600Magnetic-Mount Antenna 758-975Set of wall-mount lugsCable Grips M16; M20; M25; M32Connectors (Plug and Socket) for Power Supply
Specification
Technical data
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
|---|---|
| Configuration options | e!COCKPIT, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management, e!RUNTIME library, CODESYS Library, WAGOupload, WAGO Solution Builder |
Physical data
| Width | 600 mm / 23.622 inches |
|---|---|
| Height | 400 mm / 15.748 inches |
| Depth | 210 mm / 8.27 inches |
Material data
| Fire load | 7.185 MJ |
|---|---|
| Weight | 19567.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +51 °C |
|---|---|
| Protection type | IP54 |
| Protection class | I |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966424188 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222628 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002581 |
| ETIM 10.0 | EC002581 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 08d9cbff-be42-4419-b7fb-546d1fd4daa0 |
| SCIP notification number (Belgium) | fef6bc8d-50d0-40eb-a597-90ce382d080b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 34b4d09f-6baf-403b-b13f-9f16bf4e3ae5 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3d433659-9980-47df-b3fd-e655a50619a1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 3216d28e-ecba-46a6-ab99-5af55151578b |
| SCIP notification number (Finland) | 41e7feb7-5baa-4447-a61f-c3e5b7d334f3 |
| SCIP notification number (France) | cfbd3ae3-ee2d-41f4-b44e-ad54cf61e7d2 |
| SCIP notification number (Germany) | 4baf8d99-a537-435c-906c-162354182495 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8277e579-9afe-45c7-ad05-21785d275baf |
| SCIP notification number (Italy) | 5e5ac0a5-5125-4d14-9f0c-66b4c6674659 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 65c692fe-dc4b-4444-ba20-8852abc902ec |
| SCIP notification number (Poland) | ef80cf59-688b-4443-8af1-4cc7188e7599 |
| SCIP notification number (Romania) | fce0aba6-9b9f-44f9-aa32-9e3f18b37e0a |
| SCIP notification number (Sweden) | 6cc36000-85a4-4699-9102-24d60d636dcb |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.